Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

„Atletyczna” Uliczka Tradycji

„Atletyczna” Uliczka Tradycji

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Tegoroczna, dziewiąta już, edycja zabawy retro przebiegać będzie pod hasłem „I choćby przyszło tysiąc atletów...”. - Konstruując program każdej Uliczki Tradycji odwołujemy się do faktów. I kiedy tak przeglądaliśmy archiwa, uderzyło nas, jak wielką popularnością w międzywojniu cieszyli się zapaśnicy i atleci. Dosłownie zawładnęli masową wyobraźnią – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. - Takim totalnym showmanem, nazywanym najsilniejszym człowiekiem świata i Królem Żelaza, był Zisze Breitbart. Urodzony w 1893 roku w Strykowie pod Łodzią, w rodzinie żydowskiego kowala, zrobił wielką, międzynarodową karierę. Podnosił słonie, przeciągał lokomotywy... Ze swoimi występami trafił do Ameryki, gdzie obejrzało go w ciągu tygodnia kilkadziesiąt tysięcy osób i gdzie zarobił 7 tys. dolarów, co na owe czasy było sumą ogromną.

Superman ze Strykowa

Mało kto wie, że to właśnie Zisze (w Polsce nazywany Zygmuntem) Breitbart zainspirował Joego Siegela i Jerry'ego Szustera do stworzenia postaci Supermana. - Zisze Breitbart w 1925 roku przyjechał do Radomia i to był ostatni jego występ – opowiada Renata Metzger. - Otóż jednym z numerów Ziszego było wbijanie gołą ręką gwoździ w kilka desek. Występując w Radomiu tak mocno uderzył ręką w stos desek, że gwóźdź nie tylko przebił drewno, ale zranił Breitbarta w kolano. Gwóźdź był zardzewiały, wdała się gangrena i Zisze po kilku tygodniach zmarł. Teraz więc szukamy jego następcy.

Z teraźniejszymi siłaczami będzie się można spotkać podczas Uliczki Tradycji, ale także zadbać o własną tężyznę fizyczną. W parku obok Resursy bowiem rozłoży swoją siłownię Aquapark Centrum Słonecznego. Cech piekarzy z kolei zadba o wzmocnienia ciał przyszłych atletów, a to choćby za sprawą konkursu jedzenia pączków.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

To jednak dopiero w niedzielę, ale Uliczka Tradycji zaprasza już w sobotę. O godz. 18 w Resursie rozpocznie się musical „Manewry miłosne” w wykonaniu artystów ze wszystkich grup działających w placówce. Potem piosenki Eugeniusza Bodo zaśpiewa aktor, radomianin Marek Rawski. Pierwszy dzień Uliczki zakończy potańcówka z kapelą „Halniacy” na dziedzińcu Resursy.

Aria dla atlety

W niedzielę już o godz. 11.30 będzie można podziwiać dawne auta, motocykle i rowery przed kościołem garnizonowym, pół godziny później wystartuje retro-wyścig rowerowy. Jak zawsze, na Uliczce Tradycji nie zabraknie konkursu na najlepsze przebranie z epoki i przebojów dwudziestolecia, tym razem w wykonaniu przedstawicieli radomskich organizacji i stowarzyszeń. Zaplanowano też grę miejską - „Klasówka z wuefu”, której uczestnicy będą mogli nie tylko pogłówkować, ale także poćwiczyć.

Ważnym elementem Uliczki są zwykle filmy i tak będzie tym razem, ale w trochę innym wydaniu – zapowiada Marcin Kępa, kierownik działu dziedzictwa kulturowego i dokumentacji filmowej Resursy. - Przypomnimy np. „Arię dla atlety” Filipa Bajona; film oparty jest na życiorysie cyrkowego artysty, wybitnego zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza. Kolejny obraz to „Niezwyciężony” Wernera Herzoga o Ziszem Breitbarcie. Będzie też akcent radomski – Resursa przygotowała dokument o niezwykle silnej, duchem, kobiecie, radomiance Marii Kelles-Krauz.

Klezmerzy, Romowie i Hańba!

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Podróż retro nie jest możliwa bez muzyki, więc w niedzielę czeka nas kilka znakomitych koncertów. - Zaczynamy od jazzu, którego dawkę zaserwuje nam częstochowski Five O'Clock. Z Chełma przyjedzie do nas zespół klezmerski, a z Krakowa – Hańba!, czyli zbuntowana orkiestra podwórkowa. Czym jest Hańba!? Sami muzycy mówią o sobie tak: „Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na Wyspach Brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji” – wylicza Renata Metzger. - Proponujemy też coś, czego jeszcze na Uliczce Tradycji nie było – muzykę i folklor romski, które zaprezentuje krakowski zespół Kałe Jakha.

Podczas Uliczki czynnych będzie pięć historycznych wystaw, m.in. ekspozycja dawnej broni palnej z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Całą imprezę zakończy pokaz ogniowy krakowskiego teatru ulicznego Scena Kalejdoskop.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy