Przez kilka ostatnich weekendów uczyli się, jak panować nad własnym ciałem i jak nim grać, a w niedzielę – w Kuźni Artystycznej - zaprezentują się szerokiej publiczności. Przygotowane przez nich etiudy przeplatane będą fragmentami spektakli Warszawskiego Centrum Pantomimy.
Warsztaty Teatru Ruchu „Inspiracje” popularyzują nową formę sztuki scenicznej. To synteza tańca, baletu i sztuki mimu. Z połączenia form, których środkiem wyrazu jest ludzkie ciało, rodzi się oryginalna, nie mieszcząca w żadnych ramach, sztuka.
Pomysł zajęć powstał w wyniku doświadczeń. Przez kilka lat Mazowiecki Instytut Kultury prowadził kursy dla amatorskich zespołów teatralnych. Młodzież uczyła się u doświadczonych fachowców i pedagogów i efekty były imponujące. Zdecydowano więc, by zajęcia kontynuować, ale w nieco zmienionej formule. Warsztaty odbywają się od 2002 roku, we współpracy z mazowieckimi domami kultury. Projekt objął już swoim zasięgiem 30 miejscowości i 600 uczestników, a spektakle końcowe obejrzało ok. 5 tys. widzów. W marcu warsztaty pantomimy odbywały się w Radomiu.
- Zwykle jest tak, że to my nawiązujemy kontakt z domem kultury w danym mieście i proponujemy zajęcia. W przypadku Radomiu to była inicjatywa absolutnie oddolna – mówi Magda Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury. - Zdarzyło się, że radomianka uczestniczyła w naszych warsztatach gdzie indziej i tak bardzo jej się to spodobało, że za punkt honoru wzięła sobie umożliwienie ich przeprowadzenia w Radomiu właśnie. Naprawdę włożyła w to mnóstwo wysiłku. Ale się udało – 5 marca w DK „Borki” odbyły się pierwsze zajęcia.
Zgłosiło się 17 osób, ale do końca wytrwało 14. - To świetna grupa – przyznaje Magda Chabros. - I znaczny przedział wiekowy: od 17. do 70. roku życia. Jest aktor przygotowujący monodram, pan po tętniaku, który miał dwa lata wyjęte z życia, dziewczyna, która prowadzi teatr amatorski.
Działania w Radomiu prowadził i otoczył opieką artystyczną Bartłomiej Ostapczuk, cieszący się europejską renomą mim, pedagog, twórca teatralny, reżyser i dyrektor artystyczny dwóch teatrów. Uczestnicy warsztatów uczyli się świadomości własnego ciała, poznawali zasady ruchu scenicznego i zachowania na scenie – wobec partnerów i publiczności. W ciągu 40 godzin dostali mnóstwo narzędzi pozwalających na stworzenie własnych etiud. - Do nich należy wybranie formy przekazu; muszą także dobrać muzykę i stworzyć kostium – wylicza Magda Chabros. - „Inspiracje” dają podstawy techniki i fachową radę, ale to uczestnicy decydują, co i jak chcą powiedzieć.
Występ przed publicznością – w spektaklu powarsztatowym - już w niedzielę, 10 kwietnia. - To przedstawienie z gatunku „uczeń – mistrz”. Poza etiudami uczestników warsztatów zobaczymy także fragmenty spektakli granych przez aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy – tłumaczy Magda Chabros.
Przedstawienie zaplanowano w Kuźni Artystycznej przy ul. Daszyńskiego. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.