Radomskie Centrum Onkologii chce się stać nowym punktem na mapie szkoleń dla chirurgów onkologicznych z zakresu rekonstrukcji piersi po amputacji w wyniku chorób onkologicznych. Szkolenia, które teraz będą odbywały się w szpitalu na Wacynie zainicjował prof. Zoran Stojcev, kierownik oddziału onkologii, a od kilku tygodni także dyrektor medyczny lecznicy. Grupa lekarzy operowała dziś trzy pacjentki, a każdy przypadek był inny. - Jedna pacjentka przyjechała z Pomorza. Pacjentka parę lat temu miała mastektomię, ale miała naświetlanie, przez co skóra została uszkodzona i straciła elastyczność. Byłoby to bardzo trudne, gdybyśmy mieli wstawić samą protezę, w związku z tym miała przesunięty płat skórno-mięśniowy z grzbietu, żeby odtworzyć mięsień i skórę. Dodatkowo wstawiliśmy protezę, dzięki czemu efekt kosmetyczny będzie zdecydowanie lepszy - wyjaśnia prof. Zoran Stojcev. - Będzie to cykl szkoleń. Chcemy pokazać lekarzom, czy to będą ordynatorzy czy młodzi lekarze, jak pewne zabiegi, pewne procedury są robione i powinny być robione. Chemy pokazać jak jest to u nas robione.
Podczas kursu omówione były zagadnienia dotyczące zabiegów onkoplastycznych, problematyka mastektomii z zaoszczędzeniem skóry oraz możliwe opcje zabiegów naprawczych po poprzednich zabiegach. Kurs prowadzili także wybitni specjaliści z dziedziny chirurgii: dr n. med. Sławomir Mazur, dr n. med. Tadeusz Witwicki oraz dr n. med. Michał Lewandowicz. - Myślę, że obecność chirurga plastyka w zespole onkologicznym przy rekonstrukcji piersi jest wskazana ze względu na to, że chirurdzy plastycy są szkoleni w metodach rekonstrukcyjnych, czyli przenoszenia tkanek - zaznacza dr n. med. Tadeusz Witwicki, znany w kraju specjalista chirurg onkolog. - To są techniki do nauczenia się przez onkologów. Myślę, że specjalizacja Bre Surger, czyli chirurg piersi, która być może w Polsce zagości, bo już się buduje coraz więcej zespołów, gdzie się rekonstruuje piersi, doprowadzi do tego, że chirurg onkolog będzie również wyspecjalizowany w tych technikach.
W wielu przypadkach pacjentki po amputacji piersi w wyniku raka tracą pewność siebie, dlatego tak ważna jest rekonstrukcja na najwyższym poziomie. To wymaga przeprowadzenia wielu zabiegów, szkoleń i pracy ze specjalistami. - Z jednej strony staramy się przekazać wiedzę, jaką mamy i pokazywać sposób, w jaki my operujemy, natomiast bardzo ważne dla chirurgii jest to, żeby wymieniać doświadczenia, żeby pokazywać czasami bardzo małe triki, które potrafią dużo zmienić w całym końcowym efekcie operacji - dr Michał Lewandowicz, chirurg w RCO.
http://www.cozadzien.pl/radom/pierwszy-zabieg-rekonstrukcji-piersi-w-radomiu/49930
Przypomnijmy. Pierwsza rekonstrukcja piersi po amputacji w Radomiu odbyła się pod koniec sierpnia właśnie w RCO. Co tydzień odbywają się tu 2-3 operacje tego typu, a są one finansowane z z Narodowego Funduszu Zdrowia.