Na komfort życia bez wątpienia wpłynęły: wieloletnia stabilność społeczno-polityczna i przemyślana strategia. Po 100-procentowym uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej możemy spokojnie inwestować w drogi, zagospodarowywać place i skwery, budować oświetlenie i skupiać się na sferze edukacyjnej, kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej i społecznej.
Przykładem jest najnowszy obiekt
Centrum Kulturalno-Artystycznego, w którym swoje siedziby mają:
Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka, Szkoła Muzyczna I i II
stopnia, Mediateka – multimedialna biblioteka oraz - tak długo
oczekiwane przez mieszkańców pow. kozienickiego - kino. Wyjątkowa
architektura oraz wielofunkcyjny charakter obiektu tworzą przyjazną
atmosferę dla nauki, spotkań, odpoczynku i spędzania wolnego
czasu. Obiekt tętni życiem siedem dni w tygodniu, a w planach mamy
jego dalszy rozwój.
Na uwagę zasługuje nasza oferta kulturalno-rozrywkowa. Rokrocznie organizujemy ponad 200 imprez; do najpopularniejszych należą Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. B. Klimczuka, Dni Puszczy Kozienickiej, Półfinał Narodowego Konkursu Piękna Miss Polski czy Grand Prix Polski w Pływaniu.
Gmina Kozienice (z miastem będącym siedzibą powiatu) położona jest na skraju Puszczy Kozienickiej, wzdłuż dziewiczej i malowniczej Doliny Środkowej Wisły. Ład przestrzenny, nowoczesna infrastruktura i estetyka gminy w połączeniu z unikalnymi walorami przyrodniczymi, krajoznawczymi i turystycznymi sprawiają, iż jest to doskonałe miejsce zarówno do inwestowania, jak również wypoczynku i rekreacji.
Początek osadnictwa na tym terenie sięga X-XI wieku. Kozienice to miasto o ponad 460-letniej historii, przez wieki związane z polskimi królami. Tu zatrzymywał się w czasie polowań i podróży z Krakowa na Litwę król Władysław Jagiełło, a 1 stycznia 1467 roku urodził się król Zygmunt Stary. Wydarzenie upamiętnia unikatowa zabytkowa kolumna z XVI w. – najstarsza świecka kolumna w Polsce. W 1549 roku król Zygmunt August nadał Kozienicom prawa miejskie.
Turystyczną perełką Kozienic jest zespół pałacowo-parkowy. Na jego terenie znajduje się barokowy pałac zbudowany w latach 1778-91 według projektu Franciszka Placidiego dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przebudowany przez Franciszka Arveufa w latach 1896-1900 w stylu renesansu francuskiego. Obecnie w pałacu swoją siedzibę mają Urząd Miejski, Urząd Skarbowy i Muzeum Regionalne. Z tyłu pałacu znajduje się park w stylu angielskim, który w 2013 r. otrzymał tytuł najpiękniejszego parku Mazowsza.
W Kozienicach urodził się również znakomity kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista Bogusław Klimczuk – autor takich utworów, jak „Rudy rydz”, „Jabłuszko pełne snu” i „Czarny Alibaba”. Na jego cześć w Kozienicach od 2002 roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rozrywkowej, noszący jego imię.

Będąc w Kozienicach warto zobaczyć kościół parafialny z XIX wieku z dwoma ołtarzami rokokowymi i obrazami z XVII wieku, dzwon kościelny z XIV wieku, hamernię – walcownię i kuźnię miedzi, stadninę koni i centrum jeździectwa czy kramy kupieckie.
Nad malowniczo położonym Jeziorem
Kozienickim zlokalizowany jest Ośrodek Rekreacji i Turystyki, ze
strzeżonym kąpieliskiem i piaszczystą plażą. Chlubą miasta jest
nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny - kryta pływalnia „Delfin”z
licznymi atrakcjami, w tym m.in. ze 104-metrową zjeżdżalnią oraz
całym zapleczem (fitness klub i aerobik, gabinety odnowy
biologicznej, klub komputerowy, kawiarnia mokra i sucha). Kozienickie
Centrum Rekreacji i Sportu pełni rolę interdyscyplinarnego zaplecza
szkoleniowego stolicy i całego Mazowsza.
.