Poznaliśmy zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego na rok 2016. Wśród projektów ogólnomiejskich wygrał „Dobry Dom”, na drugim miejscu znalazł się "Ambulans dla radomian", na trzecim – opryski parków przeciw komarom i kleszczom. Tak zdecydowali mieszkańcy.
20 projektów zostanie zrealizowanych projektów w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. - To rekordowa liczba. Wszystkie zwycięskie projekty będę rekomendował radnym, by wprowadzili je do budżetu miasta – zapowiedział prezydent Radosław Witkowski podczas ogłoszenia oficjalnych wyników.
W tym roku prezydent postanowił zwiększyć kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski do 800 tysięcy złotych na dany obszar, co dało łączną sumę 4,8 mln złotych. Jednocześnie wprowadził górną granicę wartości projektów, która została ustalona na poziomie 600 tysięcy złotych. – Naszą intencją było to, aby w każdym obszarze można było realizować więcej niż jeden projekt. To się udało, bo wśród zwycięskich projektów są również takie, których wartość jest stosunkowo niska. Są one jednak bardzo ważne z punktu widzenia lokalnych społeczności – podkreśla prezydent.
Wyniki głosowania zostały ogłoszone w obecności wnioskodawców. Wśród projektów ogólnomiejskich wygrał „ Dobry Dom” - propozycja radomskiej Caritas dotycząca stworzenia miejsca, dla osób z różnymi problemami emocjonalnymi i psychicznymi, gdzie będą mogły zostać otoczone profesjonalną pomocą psychoterapeutyczną. Na drugim miejscu znalazł się wniosek dotyczący zakupu karetki dla pogotowia ratunkowego, a na trzecim pomysł przeprowadzenia w maju i w lipcu oprysków przeciwko komarom i kleszczom w miejskich parkach.
Jeżeli chodzi o obszar I to wygrał projekt budowy wielofunkcyjnego boiska przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 13. W skali całego miasta uzyskał on największą liczbę – 15909 punktów. Do realizacji został też zakwalifikowany wniosek mieszkańców Plant w sprawie modernizacji terenu pomiędzy blokami Kościuszki 4a, Planty 7, Dowkonta 4, Broni 1a, Kościuszki 4 i Broni 1, gdzie ma powstać boisko do piłki nożnej i plac zabaw.
W obszarze II wygrała propozycja budowy spójnej sieci asfaltowych dróg rowerowych na Ustroniu wraz z połączeniem ich z już istniejącymi trasami rowerowymi. Wystarczającą liczbę głosów otrzymały też propozycje stworzenia strefy aktywności ruchowej i wypoczynku przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 oraz zakupu nowych książek dla filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 14 i 15.
W obszarze III zwycięskie projekty to: budowa wielofunkcyjnego boiska wraz z remontem bieżni na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26, zakup książek dla filii MBP nr 9, 12, 16, budowa chodników od ulicy Łowickiej do Obrońców oraz doposażenie, ogrodzenie i zmiana lokalizacji istniejącego placu zabaw przy ul. Odlewniczej.
Najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w obszarze IV. Wygrał projekt zagospodarowania terenów zielonych przy II LO im M. Konopnickiej. Tu miałyby powstać nowe alejki, zewnętrzna siłownia, stoły do tenisa oraz wiata i ławki. W przyszłorocznym budżecie miasta znajdzie się także: kontynuacja budowy i powiększenie parku Gołębiów, w tym budowa siłowni, ścieżek rowerowych, nowe nasadzenia i montaż ławek. Urządzenia fitness pojawią się także przy ulicy Mroza. Z kolei na Kapturze, w budynku PSP 29 powstanie ogólnodostępny kompleks rekreacyjno-edukacyjny dla społeczności lokalnych dzielnic, a filie MBP nr 2, 3, 4 wzbogacą się o nowe książki.
W obszarze V powstanie ciąg pieszo- rowerowy wzdłuż ul. Energetyków, pomiędzy ul. Stara i Nowa Wola Gołębiowska oraz siłownia pod gołym niebem na osiedlu Gołębiów I. Powiększy się także księgozbiór filii MBP nr 1 i 2.
W tym roku pod głosowanie zostało poddanych 91 projektów. Radomianie oddali łącznie ponad 12 tysięcy głosów. – Traktujemy głosowanie jako formę społecznych konsultacji. Dlatego projekty, które otrzymały zbyt mało punktów, ale mają duże znaczenie dla naszego miasta, będziemy się starali wprowadzać do budżetu miasta i szukać dla nich innego sposobu finansowania – zapowiedział prezydent.