Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Karuzela, które na co dzień działa na rzecz osób z ADHD, Autyzmem i Zespołem Aspergera. Szkolenie zostało zorganizowane po raz trzeci. - Naszym celem jest pomoc, chcemy rozszerzać działalność i wspierać zarówno dzieci z zaburzeniami, jak również objąć opieką ich rodziców – mówi Katarzyna Ziętek ze stowarzyszenia.
Weekendową konferencję i warsztaty poprowadzili wybitni specjaliści m.in. dr n. med. Tomasz Srebnicki - psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo – behawioralny, nauczyciel akademicki, dr Radosław Piotrowicz – specjalista w zakresie rehabilitacji dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością. Autor publikacji z zakresu wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju dziecka i prof. dr hab. Wiesław Karolak –doktor Honoris Causa, laureat nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Prowadzi zajęcia na wielu uczelniach, w instytucjach w kraju i za granicą.
Stowarzyszenie Karuzela powstało w 2007 r. Zaczęło się od grupy samopomocowej. Z czasem działalność zaczęła się rozszerzać. Udało się uruchomić pierwszą placówkę. Dziś stowarzyszenie Karuzela prężnie rozwija swoje działania. Prowadzą m.in. wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, punkt przedszkolny - adresowany dla dzieci z trudnościami społecznymi, terapię, wyjazdy integracyjne czy warsztaty i szkolenia. Ponadto jako jedyna placówka w Radomiu oferują diagnozę ADHD. W ubiegłym roku utworzona została spółdzielnia socjalna, gdzie pracują osoby wykluczone społecznie i niepełnosprawne. - Chcemy, żeby ta spółdzielnia pomagała, żeby te osoby mogły normalnie funkcjonować w społeczeństwie i czuły się potrzebne – tłumaczy Katarzyna Ziętek. - Nasze stowarzyszenie chciałby pomagać kompleksowo, w związku z tym nawiązaliśmy współpracę z fundacją Synapsis, gdzie przystąpiliśmy do programu wczesnego wykrywania autyzmu.
W ostatnim czasie stowarzyszenie Karuzela zawiązało grupę społeczną „Zakręceni na pomaganie”, której celem jest powstanie Instytutu Rozwoju Dziecka, czyli miejsca do nauki, terapii i rehabilitacji chorych dzieci, gdzie uzyskają potrzebną pomoc. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne na stronie stowarzyszenia.
Wczesna diagnoza
W swoim wystąpieniu dr nauk med. Magdalena Skotnicka Chaberek pt. „Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD – objawy, diagnoza, metody pracy z dzieckiem” mówiła m.in. o tym, że jeżeli rodzice są wyczuleni to potrafią u swojego dziecka już w okresie niemowlęcym wyczuć dziwne zachowania.
Kiedy powinniśmy zacząć się martwić, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niedobrego? Jak mówi Katarzyna Ziętek, dziecko z zaburzeniami unika bezpośredniego kontaktu wzrokowego, bardziej skupia uwagę na przedmiotach np. na guziku od bluzki niż na kontakcie z rodzicem. - Jeżeli dziecko do 1 roku życia nie gaworzy, nie wydaje dźwięków, a wiemy, że nas słyszy, a mimo to nie reaguje na naszą mowę to powinniśmy udać się do specjalisty. Dużo dzieci z autyzmem nie lubi się przytulać – wyjaśnia. - Dobrze jest jak dziecko pragnie kontaktu i reaguje na ludzi.
W przypadku dzieci z zaburzeniami najważniejsza jest jak najwcześniejsza rehabilitacja. - Rodzice nie powinni wstydzić się czy bać, że ich dziecko ma jakiś problem. Powinni reagować, bo dzięki temu ich dziecko uzyska szybką pomoc – dodaje Katarzyna Ziętek.