Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Radosław Witkowski przedstawił swoich nowych doradców. Zostały im postawione ważne zadania. Włodzimierz Konecki będzie odpowiedzialny m.in. za wdrożenie Strategii Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego, natomiast Przemysław Bednarczyk za nadzór nad obchodami 40. rocznicy radomskiego Czerwca ’76 oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta na arenie ogólnopolskiej.
Przedstawieni dziś Włodzimierz Konecki oraz Przemysław Bednarczyk to, jak sam podkreślił włodarz miasta, osoby kompetentne oraz doświadczone w swoich dziedzinach. - Widzę ich w charakterze pełnomocników, którzy będą prowadzić dwa bardzo ważne obszary – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Chodzi o wdrożenie Strategii Rozwoju Obszaru Regionalnego oraz zawiązanie stowarzyszenia bądź związku gmin wchodzących w strukturę ROF. Tylko takie działanie da szansę na uzyskanie środków unijnych na inwestycje w Radomiu oraz gminach ościennych. Tym zajmie się Włodzimierz Konecki, były radny Radomia oraz były z-ca dyrektora w Mazowieckim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Głównym celem projektu jest pozyskanie dużych środków unijnych na inwestycje w Radomiu oraz gminach ościennych wchodzących w ROF (Gózd, Iłża, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia Letnisko, Kowala, Pionki, Przytyk, Wierzbica, Wolanów i Zakrzew – obszar obejmuje 1570 km2).
Opracowana strategia, która określa wspólną politykę zaangażowanych w ROF podmiotów obejmuje trzy moduły: rewitalizację (np. zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych, środowisko (strefy rekreacyjne na terenach zielonych - tzw. „green belt”) i oraz transport. Dzięki projektowi wiele gmin będzie mogło opracować plany zagospodarowania przestrzennego w oparciu o koncepcję ROF. Jak przekazał dziś mediom Włodzimierz Konecki, już zostały zaplanowane rozmowy w tym zakresie zarówno z Urzędem Marszałkowskim, jak i stosownym ministerstwem
Drugi nowy doradca, Przemysław Bednarczyk, będzie odpowiedzialny za całościowe przygotowanie tegorocznych obchodów 40. rocznicy radomskiego Czerwca ’76, „kształtowanie pozytywnego wizerunku Radomia miasta na arenie ogólnopolskiej w oparciu o bogatą historię Radomia” oraz współpracę z mediami ogólnopolskimi i zagranicznymi”. Bednarczyk jest wieloletnim nauczycielem historii, od dwóch lat współpracownikiem TVP Historia, scenarzystą i reżyserem wielu widowisk historycznych, autorem artykułów i publikacji przybliżających postacie i wydarzenia z historii Ziemi Radomskiej oraz laureatem wielu nagród (np. Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, Nagroda Św. Kazimierza).
- Mamy świadomość, że cała droga do demokracji w bloku Europy środkowo-wschodniej zaczęła się w Radomiu, a nie od demontażu muru berlińskiego. Mamy też świadomość, że nie wszyscy o tym wiedzą – powiedział Radosław Witkowski i podkreślił, że przed Bednarczykiem stoją ważne zadania. Nie tylko organizacja obchodów, ale i promocja Radomia poprzez naszą historię. - Historia stała się znakomitym obszarem marketingu i promocji. Cieszę się, że władze miasta dostrzegają to zjawisko, które myślę, że z sukcesami rozwijamy od kilku lat. Czas, aby z tym wizerunkiem miasta, jako miasta historycznego, z niebagatelnym dorobkiem i wkładem w historię narodową, wyjść poza nasze rodzime opłotki – powiedział Bednarczyk.
Jak podkreślił historyk, Radom ma kilka wydarzeń historycznych, które pomogą w ociepleniu wizerunku i podniesieniu rangi miasta. - W ostatnich latach zmagamy się z takimi gombrowiczowskimi gębami, które nam przyprawiono. Uważam, że należy podjąć wyzwanie i wykorzystać je pozytywnie - dodał. Chodzi m.in. o przekucie „Chytrej Baby z Radomia” na „Dzielną Babę z Radomia”. Stworzyć ciekawy historycznie i rozrywkowy produkt marketingowy. Wszystko dzięki historii dzielnej mieszczki radomskiej, która niegdyś poradziła sobie ze Szwedami, zasługując na uznanie Karola X Gustawa.
Prezydent Radosław Witkowski ma obecnie trzech doradców: Tomasza Tyczyńskiego, Włodzimierza Koneckiego i Przemysława Bednarczyka oraz jednego asystenta: Rafała Górskiego. Wszyscy są zatrudnieni na umowy o pracę.
Wynagrodzenie nowych doradców to 4 tys. 600 brutto w ramach umowy o pracę na cały etat. Jak wyjaśnia Urząd Miejski w Radomiu, kwota ta wynika z regulaminu zaszeregowania poszczególnych stanowisk w urzędzie. Stanowisko "doradcy" to 19 kategoria zaszeregowania na 22.