Magistrat czeka na podpisanie umowy na unijne dofinansowanie modernizacji systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania w Radomiu. Dzięki realizacji projektu, w mieście pojawi się ponad 20 nowych syren, które poza sygnałem dźwiękowym, będą także nadawać także głosowy. Dofinansowanie z UE to blisko 400 tysięcy złotych.
O tym, jak działają miejskie syreny, radomianie mogą przekonać się przede wszystkim 1 sierpnia każdego roku, gdy są uruchamiane ku uczci uczestników Powstania Warszawskiego. W Radomiu obecnie jest 27 syren ostrzegawczych, ale kilka lat temu było ich ponad 30. Wszystkie pochodzą z lat 60. i często zawodzą, dlatego modernizacja jest konieczna. Niezbędne jest ponadto zwiększenie liczby, ponieważ poprzez rozwój urbanistyczny miasta nie ma ich na każdym osiedlu, a powstanie wielu wysokich budynków zaburza jakość sygnału.
Pod koniec ubiegłego roku Urząd Miejski w Radomiu wystartował w konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa mazowieckiego na unijne dofinansowanie modernizacji systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego). Obecnie radomski wniosek czeka już na podpisanie umowy. Będzie ona opiewać na blisko 400 tys. zł wsparcia z UE. Całość projektu to około 715 tysięcy złotych. Możliwość pozyskania pieniędzy na ten cel pojawiła się po raz pierwszy od 10 lat.
Dzięki jego realizacji liczba syren w mieście powiększy się. - Ze starych syren zostaną wymienione tylko trzy. Kolejnych 20 przybędzie natomiast w miejscach, w których obecnie ich nie ma. Chodzi o duże osiedla otaczające centrum Radomia, jak Południe czy Michałów czy inne bardziej peryferyjne dzielnice – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta Radomia. Projekt ma zostać zrealizowany w grudniu 2017 roku, a magistrat przetarg w tym zakresie chce ogłosić za 3-4 miesiące.
Aktualnie obowiązują dwa sygnały alarmowe. Ciągły, modulowany dźwięk syren przez okres trzech minut oznacza ogłoszenie alarmu. Jednostajny i ciągły, także trzyminutowy, oznacza jego odwołanie. Po modernizacji systemu będzie on bogatszy o dodatkową opcję. – Często jest tak, że gdy uruchamiane są syreny, ludzie nie wiedzą co oznacza komunikat. Dzięki syrenom szczelinowym będziemy mogli przekazywać dźwięk głosowy z informacją, że alarm związany jest z konkretnym ostrzeżeniem.