Radom ma się czym chwalić, a radomianie mają kilka powodów do dumy. Jednym z nich jest powstała w naszym mieście Astrobaza, która od czterech miesięcy prężnie funkcjonuje, a zazdroszczą nam jej chociażby Kielce.
Radomska Astrobaza funkcjonuje zaledwie od czterech miesięcy, a już od samego początku cieszy się powodzeniem. Zatrudnionych jest w niej trzech pracowników. - Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie obserwacjami nieba rośnie. Od początku uruchomienia Astrobazy, czyli 1 lutego odwiedziło nas blisko ok. 3 tys. osób – mówi Roman Bukalski, opiekun i pracownik Astrobazy.
Astrobazę przy szkole PSP nr 17 odwiedzają nie tylko grupy zorganizowane, ale także osoby indywidualne. Do tej pory odbyło się pięć obserwacji nieba - i jak przyznaje Bukalski - zainteresowanie jest ogromne. - Ciągle mamy zapytania o kolejne obserwacje. Ci, którzy nas odwiedzają wychodzą bardzo zadowoleni - dodaje.
Poza obserwacjami nieba, dla grup zorganizowanych odbywają się prelekcje, a także lekcje fizyki. W kwietniu Astrobaza nawiązała współpracę z National Geographic Channel Polska, która udostępniła placówce film na temat kosmosu - „Nasz Adres – Droga Mleczna”. Można go obejrzeć podczas prelekcji. - Wydaliśmy kilka zapytań do innych firm, na razie jeszcze nie mamy odpowiedzi, ale cieszymy się, że taka firma jak National Geographic wsparła naszą placówkę.
Przypomnijmy, że Astrobaza została wybudowana w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt zgłosiła grupa mieszkańców osiedla Południe. Inwestycja kosztowała nieco ponad 667 tys. zł. W obiekcie znajduje się obrotowa kopuła astronomiczna, mieszcząca wewnątrz duży 14-calowy teleskop oraz dwa tarasy widokowe, na których można dokonywać obserwacji przy pomocy teleskopów mobilnych. W budynku znajduje się również sala dydaktyczna dla 25 osób z czterema stanowiskami komputerowymi połączonymi z teleskopem na dachu oraz z dostępem do internetu.
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim pojawił się projekt "Laboratorium kosmosu", który zakłada m.in. doposażenie radomskiej w profesjonalny sprzęt do astrofotografii. Pomysłodawcą projektu jest Karol Klimowicz, także pomysłodawca budowy Astrobazy.
W sumie na wyposażeniu Astrobazy jest pięć teleskopów. Największy teleskop znajduje się w kopule. Jest to potężna konstrukcja, dająca niesamowite obrazy nieba i obiektów oddalonych od ziemi nawet o kilkaset lat świetlnych od Ziemi. - Naprawę mamy się czym chwalić. Jak na sam początek funkcjonowania placówki to spory arsenał. Zazdroszczą nam Kielce. Ktoś właśnie w tym roku zgłosił tam pomysł wybudowania takiej Astrobazy jak u nas – przyznaje Bukalski. - Inne miasta przysyłają do nas zapytania jak powstawał projekt. Wiele miast się interesuje taką placówką, aby postawić ją u siebie.
Radomska Astrobaza to jedyna taka placówka w rejonie, która także prowadzi dzienne i nocne obserwacje nieba dla swoich mieszkańców. - To duży prestiż dla miasta – podkreśla Karol Klimowicz.
Dla miłośników astronomiami, kosmosu, ale także dla wszystkich zainteresowanych obserwacjami jest dobra wiadomość. Astrobaza będzie otwarta przez całe wakacje. - Trwają zapisy na półkolonie, na dzienne obserwacje nieba i jest już duże zainteresowanie. Będziemy chcieli także zorganizować obserwacje nieba - być może i nawet dwa razy w tygodniu - dla osób indywidualnych – zapowiada opiekun Astrobazy. - Pojawił się nawet pomysł, aby przeprowadzić raz dzienną, a raz nocną obserwację. Na słońcu też się wiele dzieje, i warto zobaczyć jak ono wygląda w rzeczywistości, że nie jest tylko jasną żarówką. Na słońcu dochodzi do wielu wybuchów, i to fajnie widać przez nasze teleskopy.
Przypomnijmy także, że Astrobaza wygrała głosowanie internautów na najlepszy projekt zgłoszony lub zrealizowany w Polsce ( więcej na ten temat pialiśmy – TUTAJ). Poza tym otrzymała wyróżnienie jury. - Jest to świetnie miejsce na mapie Radomia. Kolejna placówka, która prężnie działa. Zawsze chciałem, aby Radom się rozwijał. - Uważam, że warto się czymś wyróżnić na mapie Polski, a taką Astrobazą wyróżniliśmy się – przyznał nam w rozmowie pomysłodawca Astrobazy.