Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Już na początku grudnia Radom rozświetlą świąteczne dekoracje. Jednak w tym roku dotychczasowa iluminacja zyska nowy, imponujący element. Będzie nim wysoki na prawie 6 metrów i błyszczący niebagatelną liczbą 55 tysięcy diod tunel świetlny. Zakład Usług Komunalnych rozstrzygnął ogłoszony we wrześniu przetarg na jego wykonanie. Wybrano ofertę firmę Multidekor z Piastowa, która w swoim portfolio ma ponad 800 realizacji dla miast i galerii handlowych.
- Chcieliśmy odejść od sztampy, zaproponować mieszkańcom miasta i ich gościom wyjątkową instalację, przywodzącą na myśl najpiękniejsze festiwale światła - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. – Jesteśmy przekonani, że świetlisty tunel stanie się scenografią wielu zdjęć udostępnianych w Internecie, promując tym samym miasto i stając się jego wizytówką.
To nie będzie kolejna, szablonowa iluminacja świąteczna. Tunel, zaprojektowany specjalnie dla Radomia i dopasowany do konkretnej przestrzeni miejskiej, ozdobi ulicę Żeromskiego między ulicą Mickiewicza a ulicą Moniuszki, stając się najważniejszym punktem na mapie radomskich dekoracji zimowych. Wszyscy odwiedzający deptak będą mieli okazję przespacerować się 102-metrowym tunelem, którego rozświetlone sklepienie przywodzi na myśl spacer pod rozgwieżdżonym, zimowym niebem. Wrażenie to potęguje 50 przymocowanych do kopuły gwiazd, z których każda ma średnicę 90 cm i wykonana jest ze 180 punktów led błyszczących chłodnym, białym światłem, a także 40 różnej wielkości i kształtów gwiazdek oraz śnieżynek, które wprowadzają białe światło o ciepłej barwie. Nie zabraknie 50 srebrnych, brokatowych śnieżynek, a całość dodatkowo urozmaica tyle samo tub świetlnych, dających efekt spływającego światła. Rozgwieżdżone sklepienie tunelu zaczyna się na wysokości 3 metrów.
- Tunel świetlny to innowacyjny projekt, w którym wykorzystano najnowsze rozwiązania konstrukcyjne - zapewnia Tomasz Wal, opiekun projektu z firmy Multidekor. - To pierwsza w Polsce dekoracja świetlna, która pomimo swoich pokaźnych gabarytów, nie jest trwale związana z podłożem i stoi samoczynnie bez dodatkowych lin mocowanych do elewacji budynków.
Podstawę tunelu stanowi 36 betonowych bloków, na których wspartych jest 18 łuków. Wykonawca przyznaje, że dużym wyzwaniem przy projektowaniu tunelu było przystosowanie rozwiązań konstrukcyjnych do terenu oraz infrastruktury miejskiej.
- Przeprowadzone pomiary geodezyjne odcinka ulicy, na którym miał stanąć tunel wykazały różnicę poziomów o około dwóch i pół metra - mówi Tomasz Wal. - Udało nam się dopasować konstrukcję tunelu do ulicy również w taki sposób, że nie koliduje z istniejącymi już elementami architektury i nie zasłania bram wjazdowych czy wejść do sklepów.
Podpisana umowa na projekt, wykonanie, montaż oraz prace konserwacyjne opiewa na kwotę 399 917,13 zł brutto. Na dostawę i montaż dekoracji wykonawca ma czas do 4 grudnia. Uroczyste rozświetlenie tunelu zaplanowane est na Mikołajki.