Czytelnikami mogą być wszyscy mieszkańcy powiatu przysuskiego. Do podstawowych zadań PBP, jak czytamy na stronie biblioteki, należy: gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących powiatu przysuskiego i literatury pedagogicznej, udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu i na zewnątrz, prowadzenie działalności informacyjnej, popularyzowanie książki, czytelnictwa i kultury, a także koordynacja działalności bibliotek publicznych z terenu powiatu i współdziałanie z bibliotekami innych sieci.
„Dla potrzeb lokalnej społeczności i tworzenia regionalnej bibliografii powiatu przysuskiego Biblioteka gromadzi materiały o charakterze regionalnym. Są to publikacje na temat teraźniejszości i przeszłości powiatu, książki, prasa lokalna wydawana w poszczególnych gminach oraz dokumenty życia społecznego (plakaty, afisze, foldery, widokówki, materiały wyborcze itp.)” - poinformowano na stronie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Przysusze. - „Chcemy w sposób profesjonalny, kompleksowy i skuteczny umacniać rolę bibliotek publicznych w swoim środowisku, promować czytelnictwo w powiecie przysuskim oraz zaspokajać potrzeby kulturalne, informacyjne i edukacyjne ich użytkowników zgodnie z ich oczekiwaniami”.
W kwietniu 2013 roku, na mocy porozumienia zawartego między powiatem przysuskim a marszałkiem województwa mazowieckiego, PBP przejęła mienie i księgozbiór likwidowanej wówczas filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, która mieściła się w budynku przy ul. Szkolnej 7. Dzięki temu zasób placówki powiększył się ponadtrzydziestokrotnie. Od tamtej pory prowadzony jest też dział pedagogiczny. Zatrudnienie w PBP znaleźli również pracownicy BP. Pod koniec tego samego roku biblioteka przeprowadziła się do nowego lokalu - w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego zajęła 166 metrów na parterze budynku przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Czytelnicy Powiatowej Biblioteki Publicznej mogą korzystać z ponad 28 tys. woluminów. To literatura z zakresu pedagogiki i nauk pokrewnych w języku polskim, literatura naukowa z zakresu nauk humanistycznych, polska literatura piękna oraz dzieła klasyki światowej, w tym lektury szkolne, opracowania lektur, materiały pomocnicze dla uczniów szkół średnich przygotowujących się do matury, piśmiennictwo z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. PBP gromadzi również zbiory specjalne, w skład których wchodzą: kasety wideo, płyty DVD i CD. Dokumenty te są doskonałą pomocą naukową w pracy dydaktyczno-wychowawczej szkół podstawowych i średnich.
„Biblioteka nasza udostępnia ok. 40 tytułów czasopism. Ich oferta jest corocznie modyfikowana zgodnie z oczekiwaniami Czytelników oraz zmieniającą się ofertą wydawniczą na rynku periodyków. Priorytetem są czasopisma pedagogiczne. Oprócz nich prenumerujemy prasę popularnonaukową, społeczno-kulturalną i literacką” - czytamy na stronie biblioteki.
W placówce funkcjonuje również czytelnia internetowa; jest tam sześć stanowisk. Przy bibliotece działa Koło Literackie „Ozimina” skupiające twórców poezji i prozy z terenu powiatu przysuskiego.