- Udało nam się tak dobrać gości, że każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno dzieci, nastolatki, młodzież, jak i dorośli miłośnicy poezji, literatury faktu i reportażu oraz prozy współczesnej – zapewnia Ilona Michalska-Masiarz, kierownik działu promocji książki i biblioteki Miejskiej Biblioteki Publicznej, która jest organizatorem Wiosny.
We wtorek do Radomia przyjedzie Katarzyna Ryrych – pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Pracuje jako nauczycielka angielskiego oraz pisze książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Laureatka pierwszego I miejsca w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Spotkanie o godz. 10 w filii nr 2 MBP i o godz. 12 w filii nr 6 MBP.
O godz. 18 miłośnicy książki w gmachu głównym MBP spotkają się z Ziemowitem Szczerkiem - zdobywcą Paszportu „Polityki” za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”. Szczerek jest dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem urodzonym w Radomiu. Absolwent prawa i nauk politycznych, dziennikarz portalu Interia.pl, współpracownik czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”.
Na środę, 2 kwietnia zaplanowano spotkanie z spotkanie z Marcinem Pałaszem – autorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Sposób na elfa” ( godz. 10 – filia nr 16 MBP i godz. 11 filia nr 6 MBP).
Wojciech Górecki to kolejny gość Wiosny (godz. 18, ul. Piłsudskiego). Górecki jest historykiem, dziennikarzem, reporterem i analitykiem specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia doktorskie w dziedzinie nauk o społeczeństwie i kulturze w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (2000). Pracował jako ambasador, był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Zdobywca Nagrody im. Beaty Pawlak za książkę „Abchazja”.
Trzeci dzień Wiosny Literackiej rozpocznie (o godz. 10 w filii nr 2 MBP i godz. 12 w filii nr 16 MBP) spotkanie z Pawłem Beręsowiczem - wyróżniony wpisem na honorową Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej za książkę „Wszystkie lajki Marczuka”. Pisarz dla dzieci i młodzieży, tłumacz i leksykograf. Jest autorem serii książek o rodzinie Ciumków, o Jacku Karasiu i wielu innych.
Spotkanie z Anną Kańtoch (gmach MBP przy ul. Piłsudskiego) przewidziano na godz. 13. Anna Kańtoch jest pisarką fantasy, zdobywczynią Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”. O godz. 17 z czytelnikami spotka się poetka i prozaiczka Justyna Bargielska. Dwukrotna zdobywczyni Nagrody Literackiej Gdynia - w 2010 roku za tom poezji „Dwa fiaty”, a w 2011 - za zbiór opowiadań „Obsoletki”.
O godz. 18.30 zaś biblioteka zaprasza na promocję książki „Gombrowicz i okolice” pod redakcją Dominiki Świtkowskiej i Tomasza Tyczyńskiego.
Publikacja została wydana z okazji jubileuszu pięciolecia działalności Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Zawiera m.in. zapis czterech debat organizowanych w MWG w ramach Paneli Gombrowiczowskich i cyklu „Powrót Gombrowicza”.
Piątek, 4 kwietnia jest ostatnim dniem 37. Radomskiej Wiosny Literackiej. Tego dnia spotkamy się z Michałem Sobolem - zdobywcą Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2013 za tom poezji „Pulsary”. Poeta i filozof urodzony w Cerekwi. Ukończył historię Kościoła na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (dawniej PAT) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wiersze publikował w czasopismach: „NaGłos”, „Twórczość”, „Kresy”, „Lampa”, „Więź”, „Wyspa”, „Rita Baum”. Wydał zbiory wierszy „Lamentacje”, „Działania i chwile”, „Naturalia” i „Pulsary”. Jest laureatem nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku oraz stypendystą ministra kultury.