Ruszyła elektroniczna rekrutacja do gimnazjów. Poprzez portal oswiatawradomiu.pl uczniowie będą mogli zapoznać się z ofertą placówek i dokonać wyboru szkoły, do której chcą chodzić. Elektroniczny nabór do gimnazjów potrwa do 28 czerwca do godz. 15.
W roku szkolnym 2016/17 gmina przewidziała 2330 miejsc w pierwszych klasach. - W ubiegłym roku była to podobna liczba i wówczas do gimnazjów rekrutowało ok. 1800 uczniów. - Przygotowaliśmy taką ilość miejsc, że dla wszystkich zainteresowanych wystarczy. Nawet osoby spoza miasta mogą się ubiegać o miejsce – wyjaśnia wiceprezydent Karol Semik. - Oczywiście na terenie gminy są również gimnazja o poszerzonej ofercie edukacyjnej. Klasy dwujęzyczne, sportowe, czy też placówki, które funkcjonują w Zespole Szkół Plastycznych czy Muzycznych tam tam ilość chętnych najczęściej przekracza ilość miejsc.
Każdy kandydat ma obowiązek zalogować się do systemu, uzupełnić wniosek i wydrukować, a podpisany przez siebie i rodziców wniosek złożyć w gimnazjum pierwszego wyboru. Natomiast w przypadku niezłożenia w wymaganym terminie wniosku w gimnazjum pierwszego wyboru kandydat nie podlega rekrutacji.
Tak jak w przypadku szkół podstawowych, jak i gimnazjów obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że każdy kandydat ma zapewnione miejsce w szkole ze swojego rejonu. - Nabór do gimnazjum posiada tę specyfikę, że miejsce zamieszkania dziecka decyduje o jego prawie do bycia uczniem szkoły podstawowej lub gimnazjum w swoim rejonie. Dopiero jeżeli w danej placówce zostaną wolne miejsce, zostają one wypełnione przez uczniów chętnych, spoza rejonu – dodaje Semik.
Tradycyjnie absolwent szkoły podstawowej, może wybrać maksymalnie trzy szkoły, do których chce iść. Warto jedną z nich uczynić placówkę z własnego rejonu. Jeśli bowiem przyszły gimnazjalista wybierze wszystkie trzy spoza swojego rejonu, to może się okazać, że zostanie na lodzie, bo wszystkie miejsca zajęli „miejscowi”. Natomiast ubiegających się o miejsca w szkole muzycznej, plastycznej czy o profilu sportowym lub językowym czeka jeszcze dodatkowy egzamin. W przypadku m.in. klas dwujęzycznych uczniowie zdają dodatkowy test lingwistyczny, jest to test badający predyspozycje dziecka do nauki języków obcych. Wyniki tego testu opisywane są punktowo i od ich wielkości zależy czy dziecko dostanie się do takiego oddziału czy też nie – wyjaśnia wiceprezydent.
Do 19 lipca kandydaci w sekretariacie wybranych szkół składają wydrukowane i podpisane dokumenty. 21 lipca zostaną wywieszone listy przyjętych. Od 22 do 29 lipca zaś odbywać się będzie rekrutacja uzupełniająca w gimnazjach, które mają wolne miejsca.
Szczegółowe zasady rekrutacji na rok szkolny 2016/2017 do klas pierwszych gimnazjów, dla których organem prowadzącym jest gmina w załączonym pliku - TUTAJ.