Edukacja prawna już na stałe wpisała się w ofertę XII LO, a uczniowie klas humanistyczno-prawnych z powodzeniem realizują szereg zajęć i projektów poświęconych zagadnieniom w zakresie nauk prawnych oraz nauk o polityce i administracji. Już na początku 2020 r. szkoła nawiązała współpracę z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu w ramach projektu pt. „Klasa pod patronatem”, którego celem jest szerzenie wiedzy prawniczej i kształtowanie właściwych postaw obywatelskich.
- Dzięki naszej współpracy z uczelnią młodzież XII LO uczestniczy w licznych zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez kadrę akademicką. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wykłady prowadzone nie tylko przez radomskich prawników i naukowców, lecz także przez gości z zagranicy – mówi Halina Kopyt, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, koordynator projektu z ramienia XII LO.
Licealiści, którzy w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w wykładach i konferencjach naukowych organizowanych przez uniwersytet, mieli okazję poznać m. in. elementy prawa cywilnego, medycznego, konstytucyjnego i samorządowego.
Współpraca z uniwersytetem to nie jedyny element edukacji prawnej realizowanej w XII LO. Kolejną inicjatywą, cieszącą się dużym powodzeniem wśród uczniów, są zajęcia organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie m. in. legislacji, mediacji, pomocy prawnej i poradnictwie obywatelskim.
- Zajęcia miały bardzo ciekawą i przyjazną formę. Przybliżyły nam szereg pojęć prawnych opartych na przykładach z życia codziennego – przyznają uczniowie XII LO. - Bardzo ważne było dla nas to, że po każdych zajęciach mogliśmy zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusji. Dokształciliśmy się w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz dowiedzieliśmy się, gdzie szukać pomocy, w sytuacji gdy staniemy się ofiarami przestępstwa lub będziemy jego świadkami. Zostaliśmy też szczegółowo poinformowani o możliwości korzystania z darmowej pomocy prawnej. Zajęcia w takiej formie okazały się miłym urozmaiceniem podczas zdalnego nauczania. Jednak przede wszystkim poszerzyliśmy swoją wiedzę, otrzymaliśmy wiele informacji, które mogą okazać się przydatne w przyszłości oraz staliśmy się bardziej świadomymi prawnie obywatelami.
Oprócz tego uczniowie XII LO z powodzeniem wzięli udział w konkursie online pt. „Liga Sprawiedliwości” organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem konkursu było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie ich postaw obywatelskich i zaangażowania w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym. Poza walorem typowo edukacyjnym konkurs dał również uczestnikom możliwość świetnej rozgrywki polegającej na rywalizacji poszczególnych drużyn. Reprezentanci XII LO przez sześć tygodni z pasją i zaangażowaniem realizowali kolejne etapy konkursu, co spotkało się z dużym uznaniem ze strony organizatorów.
Uczniowie XII LO w Radomiu co roku biorą także udział w kolejnych edycjach Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi licealistów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działań podejmowanych przez Trybunał Konstytucyjny, a udział w nim pozwala pokazać młodzieży w przystępny i interesujący sposób, że problematyka konstytucyjna ma olbrzymi wpływ na codzienne życie każdego z nas - mówi Małgorzata Węglewska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w XII LO, koordynująca udział młodzieży w spotkaniach z prawnikami. – Wybitni specjaliści od prawa konstytucyjnego, sędziowie, adwokaci, prokuratorzy i wykładowcy uniwersyteccy zaangażowani w projekt promują wśród naszych uczniów świadome obywatelstwo i zachęcają ich do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.
Zajęcia projektowe miały charakter warsztatowy, a tematy na nich poruszane wykraczały również poza zagadnienia związane z Konstytucją. Uczniowie XII LO aktywnie włączali się do dyskusji z prawnikami, omawiając także szereg kwestii związanych z prawami człowieka i wolnością słowa, a także z zagrożeniami dotyczącymi mowy nienawiści – licealiści poznali szereg narzędzi, umożliwiających im rozpoznanie tego zjawiska i skuteczną obronę przed nim.
- Tydzień Konstytucyjny to jedyny program edukacyjny, w którym uczestniczą reprezentanci wszystkich zawodów prawniczych. Celem programu jest zaszczepienie w młodzieży m. in. szacunku do prawa i praworządności, a więc tych wartości, które są kluczowe dla budowania państwa prawa. – dodaje dr Radosław Lis, dyrektor XII LO. – W nowym roku szkolnym zapraszamy absolwentów szkół podstawowych do kolejnej klasy humanistyczno-prawnej oraz do udziału w licznych inicjatywach dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce i Europie – podsumowuje dyrektor Lis.