Językiem angielskim posługuje się obecnie około 1,75 miliarda ludzi na całym świecie. Liczba ogromna i robi wrażenie, ale statystyki mówią, że już w za jakiś czas liczba osób posługujących się językiem chińskim sięgnie 2 miliardów. Czy to oznacza, że czeka nas zmiana językowa i zmiana kulturowa?
Jako, że okres majowy to o maturze z angielskiego pisaliśmy tutaj.
Historia uczy, że nic nie trwa wiecznie. Przykładem są takie języki jak łacina, czy język francuski. Ten ostatni, pomimo że był językiem dyplomatów został kiedyś wyparty przez język angielski. Bardzo trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działania bez znajomości języka angielskiego. Obecnie przy współudziale języka angielskiego dzieje się niemal wszystko. Transport, handel, komunikacja, łączność, przemysł to tylko niektóre dziedziny, w których obowiązuje język angielski. Dziś znając język angielski, można porozumieć się z kontrahentami praktycznie z całego świata.
Język angielski jest także najczęstszym językiem używanym w sieci internetowej. Od wielu lat angielski kojarzony jest z oknem na świat i możliwością porozumiewania się z ludźmi z innych, często odmiennych kultur. W momencie, kiedy Wielka Brytania odeszła z Unii Europejskiej pojawiły się pytania nad zasadnością używania języka angielskiego podczas oficjalnych unijnych spotkań. Kandydatów do tego, aby objąć przewodnictwo, po języku angielskim jest co najmniej dwóch. Do większego rozprzestrzenia swojego języka, dążą Francuzi i Niemcy.
Językiem trendy jest chiński.
Tendencje spadkowe w odniesieniu do nauki języka angielskiego będą się nasilały. Obecnie panuje dominacja języka angielskiego, ale jak pokazują statystyki, rośnie zainteresowanie nauką innych języków. Na skalę ogólnoświatową niekwestionowanym faworytem jest język chiński. Z miesiąca na miesiąc języka chińskiego zaczyna uczyć się coraz większa rzesza ludzi. Wśród nich jest między innymi syn Aleksandra Łukaszenki i wnuczka Donalda Trumpa.
Nauka języka chińskiego jest modna i coraz więcej osób, również w naszym kraju podejmuje się jego nauki. Jedną ze skutecznych form nauki tego języka są korepetycje online na Preply. Platforma ta umożliwia lekcje z korepetytorami z całego świata, między innymi z Chin. W krajach zachodnich wyraźnie widać wzrost zainteresowania nauką języka chińskiego. Języka tego uczą się nawet małe dzieci w przedszkolach.
Czy angielski podzieli los łaciny?
A jak to było z językiem łacińskim i czy rzeczywiście język angielski czeka podobny los? Obecnie łacina jest językiem martwym, co jednak nie oznacza, że wymarłym. Warto zauważyć, że język łaciński jest wciąż językiem oficjalnym w Watykanie. Język łaciński jest obecnie uważany za elitarny. Na świecie posługuje się nim niewiele osób. Poza tym łacina jest nieustannym źródłem do korzystania z jej sentencji, wiele z łacińskich powiedzeń funkcjonuje do dziś dnia. Na przykład słynne carpe diem. Proces wymierania danego języka zaczyna się od tego, że społeczeństwo, które posługuje się danym językiem, zmniejsza się liczebnie. Język nie jest tak powszechnie przekazywany następnym pokoleniom. Wraz z upływem lat posługuje się nim coraz mniej ludzi. Jest to proces długotrwały. Trudno sobie dziś wyobrazić sytuację, kiedy język angielski miałby pójść w ślady języka łacińskiego. Statystyki jednak nie kłamią i zmiany są przed nami.
Zapowiada się ogromna zmiana nie tylko językowa, ale również kulturowa. Brytyjscy eksperci zastanawiają się, czy jest to koniec pewnej epoki. Popularność języka angielskiego jest ściśle związana z tym, że dość łatwo jest się go nauczyć i jest to język związany z rozwojem, nowymi technologiami. Natomiast popularność języka chińskiego wynika przede wszystkim z tego, że posługuje się nim coraz większa liczba osób. Jednak to z językiem angielskim związany jest dostęp do wszelkich nowości w wielu dziedzinach życia.