Dzięki planowanej rozbudowie powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się o ponad 3800 m². Powstanie nowe skrzydło, w którym znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie praktycznej nauki zawodu oraz pomieszczenia socjalne i sanitarne. Budynek będzie miał pięć kondygnacji oraz nowoczesną aulę w formie łącznika. Projekt uwzględnia budowę parkingu podziemnego. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 74 mln zł.
– Radomskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to szkoła z tradycjami, w której od 65 lat kształcą się słuchacze w zawodach medycznych i społecznych – przypomina marszałek Adam Struzik. – To prawdziwa kuźnia profesjonalnych pracowników ochrony zdrowia, dlatego systematycznie ją wspieramy. W 2018r. zmodernizowaliśmy budynek na Placu Starego Miasta 10, który dziś jest wizytówką placówki. Teraz przyszła kolej na rozbudowę głównej siedziby szkoły właśnie przy ul. Kelles-Krauza 3.
Zgodnie z przygotowaną koncepcją generalny remont przejdzie też dotychczasowy budynek szkoły. W trakcie prac zastosowana zostanie inteligentna technologia rozbiórki, która pozwoli na ponowne wykorzystanie odzyskanych materiałów.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/podpisanie-umowy-na-rozbudowe-radomskiego-medyka-zdjecia/94537
– To potrzebna inwestycja, która przyniesie wiele korzyści zarówno słuchaczom, jak i całej kadrze centrum. Budynek szkoły będzie nie tylko większy, ale też nowoczesny i energooszczędny. Zostaną tu zastosowane najnowsze rozwiązania architektoniczne, technologiczne i ekologiczne – dodaje wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Wśród ekologicznych rozwiązań będą m.in. recykling wody z instalacji sanitarnej, co pozwoli wykorzystać i zagospodarować deszczówkę do utrzymania zieleni budynku. W projekcie zaplanowano również wykorzystanie energii odnawialnej poprzez zastosowanie paneli słonecznych i systemu odzyskiwania ciepła z wentylacji. Dyrektor CKZiU w Radomiu Agnieszka Stolarczyk podkreśla, że wszystkie pracownie zaprojektowane są zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi i odzwierciedlają rzeczywiste warunki pracy w zawodach medycznych.
– W projekcie uwzględniono pomieszczenia do indywidualnej pracy nauczycieli na każdym piętrze, funkcjonalny pokój nauczycielski z możliwością odpoczynku, przygotowania i spożycia posiłku, wygodne fotele na korytarzach, przestronne sale wykładowe oraz pracownie symulujące nowoczesne sale szpitalne, gdzie słuchacze uczą się w zawodzie opiekuna medycznego - mówi dyrektor Stolarczyk.
Budynek będzie dostosowany do potrzeby osób z niepełnosprawnościami.