Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu uzyskał pozwolenie ministra edukacji i nauki na utworzenie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku lingwistyka stosowana. W związku z powyższym 2 sierpnia został uruchomiony nabór na studia I stopnia w formie stacjonarnej.
Jak możemy przeczytać na stronie wydziału, lingwistyka stosowana jest „drogą do globalnego świata”. Studiując ten kierunek, absolwent uzyska wiedzę, kompetencje i praktyczne umiejętności z zakresu: znajomości języków angielskiego i niemieckiego na poziomie C1 oraz trzeciego języka obcego (hiszpański, rosyjski) na poziomie B2; stosowania języka jako podstawowego narzędzia komunikacji międzyludzkiej; tłumaczeń specjalistycznych w dziedzinach: prawa, w handlu, ekonomii, komunikacji międzynarodowej, kinematografii oraz teatru, literatury, historii i kultury krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych; specjalistycznego słownictwa z zakresu języka biznesowego, prawniczego, turystycznego i menadżerskiego i literatury, koniecznego do wykonywania zawodu tłumacza; zdobycie kompetencji zawodowych zapewniających pracę w strukturach sądowniczych, międzynarodowych, dyplomatycznych, politycznych, lub jednostkach administracji centralnej i samorządu terytorialnego, szczególnie tych związanych ze współpracą zagraniczną; przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej z zakresu szeroko rozumianych tłumaczeń.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/nowe-kierunki-na-uth-praca-po-nich-jest-pewna/74495
"Absolwent lingwistyki stosowanej z tytułem licencjata będziesz dobrze przygotowany do podjęcia pracy jako tłumacz przysięgły, sądowy, podsłuchowy lub biegły w służbach mundurowych: Policji, Siłach Zbrojnych, Straży Granicznej, CBA, ABW, CBŚ, Służbach Ochrony Lotniska, Służbie Więziennej, Służbie Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, jak również w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej, Europejskim Trybunale Sprawiedliwości i firmach prywatnych. Tłumacze ustni i pisemni oraz korespondenci międzynarodowi zatrudnienie znajdą też w organizacjach pozarządowych, jako specjaliści np. od spraw związanych z korespondencją międzynarodową, handlem zagranicznym, kinematografią oraz w lokalnych biurach tłumaczeń, a także posiadają kwalifikacje, aby zostać pracodawcami" - czytamy na stronie uczelni.
To nie jedyne kierunki jakie zostały uruchomione w tym roku akademickim. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny uzyskał zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki, na utworzenie takich kierunków jak: projektowanie i wytwarzanie kosmetyków, menedżer produktu, bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo wewnętrzne i analityka gospodarcza.