W 2019 roku o przyjęcie do szkół średnich będą ubiegali się zarówno pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej, jak i absolwenci ostatniej klasy gimnazjum. Postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły.
Uczniowie, którzy w czerwcu ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.
Jak już pisaliśmy, radomski magistrat zapewnia, że w radomskich szkołach średnich nie zabraknie miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.
http://www.cozadzien.pl/edukacja/ile-klas-utworza-radomskie-szkoly/53519
Rekrutacja do szkół średnich
Jak informuje Mazowieckie Kuratorium Oświaty, 13 maja rozpocznie się w województwie rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych na rok szkolny 2019/2020. Wnioski wraz z dokumentami o przyjęcie do szkół będzie można składać do 20 maja do godz. 15. Listy przyjętych i nie przyjętych uczniów zostaną wywieszone 25 lipca. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 26 lipca. Wówczas wnioski o przyjęcie do szkół będzie można składać do 30 lipca. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych wywieszone zostaną 28 sierpnia.
Do szkół policealnych i szkół dla dorosłych rekrutacja rozpocznie się od 24 czerwca. Wnioski wraz z dokumentami o przyjęcie do szkół będzie można składać do 28 czerwca do godz. 16. Listy przyjętych i nie przyjętych uczniów zostaną wywieszone 25 lipca. Natomiast rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 1 sierpnia. Wówczas wnioski o przyjęcie do szkół będzie można składać do 3 sierpnia do godz. 15. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych wywieszone zostaną 30 sierpnia.
Szczegółowy harmonogram rekrutacji jest dostępny na stronie TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy
Egzamin ósmoklasisty to nowość. W tym roku zostanie on przeprowadzony po raz pierwszy. Odbędzie się on w kwietniu i podejdą do niego uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i będzie składał się z trzech części. Uczniowie będą musieli napisać test z języka polskiego (15 kwietnia), matematyki (16 kwietnia) i języka obcego nowożytnego (17 kwietnia). Wyniki z egzaminów uczniowie poznają w czerwcu.