Poniedziałek, 6 maja jest pierwszym dniem maratonu egzaminacyjnego. W terminach od 6 do 25 maja będzie odbywała się część pisemna. Część ustna została zaplanowana od 6 do 25 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 9 do 22 maja (oprócz 12 i 19 maja).
Maturzyści egzamin dojrzałości rozpoczną od języka polskiego – o godz. 9 poziom podstawowy, a o godz. 14 poziom rozszerzony. We wtorek, 7 maja abiturienci zmierzą się z zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym. Również tego dnia o godz. 14 odbędzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej (oba poziomy). W środę, 8 maja o godz. 9 język angielski na poziomie podstawowym, a od godz. 14 na poziomie rozszerzonym. W czwartek, 9 maja matematyka na poziomie rozszerzonym, a po południu filozofia (oba poziomy). W piątek, 10 maja rano biologia na obu poziomach, a po południu wiedza o społeczeństwie, również na obu poziomach.
Podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: nowej i starej. Jak informuje CKE, około 269, 4 tysięcy zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2018/2019, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych: w części pisemnej będą to: język polski– na poziomie podstawowym, matematyka– na poziomie podstawowym, język obcy nowożytny– na poziomie podstawowym, język mniejszości narodowej– na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej); w części ustnej natomiast: język polski– bez określania poziomu, język obcy nowożytny– bez określania poziomu, język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/matura-z-jezyka-polskiego-w-v-lo-zdjecia/55889
Osoby przystępujące do egzaminu w „nowej” formule, zgodnie z zasadami jego przeprowadzania, muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 4 lipca.
Jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski – 57, 5 proc. zdających, geografia – 26,6 proc., matematyka – 22,8 proc., język polski – 21 proc., biologia – 17, 7 proc., chemia – 9,8 proc., fizyka –7,8 proc., historia – 7,5 proc., wiedza o społeczeństwie – 7,4 proc., informatyka – 3,0 proc., język niemiecki –2,5 proc.
W tym roku do egzaminów maturalnych przystąpi w całym województwie mazowieckim 46 tysięcy uczniów, a na terenie radomskiej delegatury ok. 6 tysięcy.