W szkołach, dla których organem prowadzącym jest samorząd Radomia do egzaminów maturalnych przystąpi 2606 osób. Do egzaminów przystąpi również 692 absolwentów z poprzednich lat, którzy w tym roku chcą poprawić wynik egzaminu. Maturę będzie też pisało kilkuset absolwentów niepublicznych szkół. Z kolei w powiecie radomskim do egzaminów dojrzałości przystąpi 249 absolwentów szkół średnich. - Jak zawsze od pisemnego egzaminu z języka polskiego rozpoczęły tegoroczne matury. Wszystkie radomskie szkoły oczywiście przygotowały się pod względem przestrzegają zasad sanitarnych - informuje wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Matura w reżimie sanitarnym
Matura drugi rok z rzędu zostanie przeprowadzona w reżimie sanirnym zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki. „Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19” - czytamy w wytycznych CKE. - " Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na
egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych z zastrzeżeniem, że osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie".
Uczniowie na teren szkoły muszą wchodzić w maseczkach, mogą je zdjąć w momencie, kiedy wejdą na salę i usiądą na swoim miejscu. Natomiast szkoła musi zapewnić środki do dezynfekcji. Ponadto trzeba zachować dystans. Na egzamin uczniowie muszą zaopatrzyć się we własne przybory, jedzenie oraz wodę. „Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych osób” - czytamy w wytycznych.
https://www.cozadzien.pl/radom/rozpoczela-sie-matura-abiturienci-pisza-dzis-jezyk-polski/65214
Maturalny maraton
Maturzyści – tak jak w latach ubiegłych – muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Tegoroczni abiturienci, w związku ze stanem epidemii i nauką zdalną, nie nie muszą przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Nie zmienia się natomiast zasada, aby zdać maturę, zdający musi uzyskać minimum 30 proc. punktów ze wszystkich egzaminów obowiązkowych.
4 maja ruszył maraton maturalny. Dziś maturzyści podchodzą do egzaminu z języka polskiego. Egzamin potrwa 170 min. Egzamin składa się z dwóch części: testu i wypracowania. Maturzyści mają do wyboru dwa tematy: rozprawkę lub interpretację wiersza.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/matura-2021-egzamin-z-jezyka-polskiego-w-iii-lo-zdjecia/72583
W środę, 5 maja odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, zaś po południu – z historii muzyki. W czwartek, 6 maja abiturienci przystąpią do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki. Z kolei 7 maja rano odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.
W tym roku – tak jak w poprzednim - nie odbędą się matury ustne. Matury potrwają do 20 maja. Osoby, które nie przystąpią w pierwszym terminie, będą mogły przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym, czyli od 1 do 6 czerwca. Egzamin poprawkowy zaplanowany został na 24 sierpnia. Ogłoszenie wyników matur nastąpi 5 lipca.