We wrześniu 2020 roku Minister Edukacji i Nauki ogłosił program pod nazwą Studenckie koła naukowe tworzą innowacje. Jego podstawowym celem było finansowe wsparcie studenckich kół w realizacji innowacyjnych projektów. Na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu przygotowano trzy takie projekty, które zostały wysłane do ministerstwa. Do konkursu zgłoszono łącznie 244 wnioski z całego kraju, z czego minister zakwalifikował do finansowania 128 projektów. Wśród nich znalazł się także wniosek przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe „Turbodoładowani”.
- Warto podkreślić, że wniosek naszego koła uzyskał jedną z najlepszych ocen ministerialnych ekspertów. Miło nam również zauważyć, że na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania projekt ten znajduje się na pierwszym miejscu. SKN „Turbodoładowani” uzyskało dofinansowanie w kwocie 70 tys. zł, które zostanie wydatkowane na opracowanie i wykonanie demonstratora lekkiego pojazdu z napędem elektrycznym wraz z modułowym systemem badań trakcyjnych - wyjaśnia prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH Radom.
Budowa tego pojazdu ma zostać ukończona w połowie przyszłego roku.
- We wniosku założono, że wykonany prototyp zostanie następnie zaprezentowany międzynarodowej grupie studentów, wykładowców i przedsiębiorców, którzy przyjadą w połowie 2022 r. do naszej uczelni w ramach wykonywanego przez nas projektu E-Drive Tour. Jest to projekt realizowany w międzynarodowym konsorcjum, finansowanym przez Komisję Europejską w ramach działania Sojusze na rzecz wiedzy. W europejskim konkursie zgłoszono 135 wniosków, z czego do finansowania zakwalifikowano 33 projekty, w tym jeden ze znaczącym wkładem merytorycznym pracowników Wydziału Mechanicznego UTH Radom. Wskazane sukcesy pokazują, że Wydział Mechaniczny UTH Radom wykorzystuje posiadany potencjał do realizacji różnych działań naukowych w skali europejskiej, nie ustępując w tym zakresie największym ośrodkom akademickim w Polsce - przyznaje rzecznik UTH.