Nauczyciele będą mogli podnieść swoje kompetencje w zakresie nowych technologii. Wszystko po to, aby efektywniej móc przekazywać wiedzę dzieciom, a konkretniej uczniom szkół podstawowych. Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości uruchomiła cykl szkoleń dla kadry pedagogicznej.
- Jesteśmy Fundacją osadzoną w Radomiu, więc zaczynamy od Radomia i zapraszamy wszystkich nauczycieli w pierwszej kolejności do nas, bo sami chcielibyśmy jeszcze lepiej poznać ich potrzeby - mówi Robert Kłosowski, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. - i żebyśmy my jako Fundacja pokazali, co wynika z naszej współpracy z przedsiębiorcami i co jest najbardziej potrzebne w tej chwili na rynku.
Praktyczne zajęcia, które Fundacja proponuje nauczycielom przybliżą realia najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych i fabryk oraz pokażą w jakich zawodach przyszłości będą mogli rozwijać się uczniowie.
- Jedną z najważniejszych wartości polskiej gospodarki jest kapitał ludzki, czyli wykształcenie oraz wiedza młodego pokolenia. Każdy powinien mieć dostęp zarówno do sprzętu jak również do wiedzy a żeby tak się stało, taką wiedzę powinni posiadać nauczyciele - powiedział Adam Bielan, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Program obejmuje szkolenia stacjonarne, e-learningowe, pomoce dydaktyczne oraz wsparcie eksperckie.
- Program zakłada udział nauczycieli w trzech modułach szkoleniowych na poziomie podstawowym. Podczas szkoleń specjaliści przedstawią zagadnienia związane z wirtualną rzeczywistością, drukiem 3D, elektroniką oraz programowaniem - poinformowała Kinga Skrzek - liderka projektu.
Specjaliści wskażą na co zwrócić uwagę korzystając ze sprzętu, jakie są ich ograniczenia, a co najważniejsze jak mogą wyglądać przykładowe lekcje. Pilotaż programu „Nauczyciel Przyszłości” rozpocznie się już w lutym a pierwsza szkoła, która weźmie w nim udział to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku.
- To co jest bardzo ważne i bardzo istotne, nauczyciele nie powinni się bać. Powinni właśnie testować, cieszyć się z dziećmi, robić różne zajęcia, które pozwolą na jeszcze większą predyspozycję młodzieży, jeżeli chodzi o kwestię właśnie nowoczesnych technologii- mówi Wójt Gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz.
Cieszymy się, że jako pierwsza szkoła możemy pomóc w tym, aby nauczyciele przełamali swoją barierę lęku. Sprzęt z programu Labolatoria Przyszłości bardzo często jest schowany, ponieważ jest opór aby z niego korzystać. Dzięki współpracy z Fundacją chcemy ten opór przełamać- wyjaśnił Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jedlińsku Jacek Tuzinek.
Do programu kwalifikuje się ponad 100 szkół w Radomiu i powiecie radomskim.
Szczegółowe informacje na stronie: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/projekty/nauczyciel-przyszlosci/?fbclid=IwAR3Bt3VkFsCpMRrnRBMB9r5wv6uu6s1oXwuk_2uTp9YAauRV0z4lJkqaQtw