Inicjatorem współpracy jest Wydział Mechaniczny. Tego rodzaju umowy są niezwykle ważne dla lokalnej gospodarki oraz szansą na zacieśnianie współpracy pomiędzy biznesem a światem nauki. Chodzi zarówno o współdziałanie na płaszczyźnie naukowo badawczej, jak i edukacyjnej.
Jak podkreśla prezes Izby, ważne jest, żeby radomscy przedsiębiorcy korzystali z dorobku pracowników naukowych.
- Od samego początku wydział mechaniczny jest z nami i z tego powodu bardzo się cieszymy. Głownie z tego powodu, że brakuje fachowców na rynku, brakuje dobrze wykształconych inżynierów. Głęboko wierzymy, że to porozumienie, będzie kropką nad i - mówi Łukasz Białczak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej. - Chcemy aby radomscy przedsiębiorcy korzystali z dorobku pracowników naukowych.
Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej jest współzałożycielem i liderem Radomskiego Klastra Metalowego. Początek działaniom Klastra dało podpisanie w 2011 r. Umowy Powiązania Kooperacyjnego Branży Metalowej. Od tego roku trwa również stała współpraca z Wydziałem Mechanicznym Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.
- My będziemy pełnić głównie rolę oscylatora. Będziemy komórką, która będzie odpowiedzialna za to, żeby łączyć odpowiednie jednostki ze sobą, inspirować, podpowiadać. I wspólnie uczestniczyć w projektach, które powstaną - mówi Przemysław Radomski, pełnomocnik zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej.
Współpraca UTH z Izbą Przemysłowo-Handlową trwa już od wielu lat, teraz podjęto decyzję o jej sformalizowaniu.
- Jest to bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Radomia, gospodarki lokalnej. My jako Uniwersytet i nasz wydział mechaniczny jesteśmy jej częścią, tak jak i częścią miasta. Bardzo się cieszę, że zawieramy umowę o współpracy - prof. Sławomir Bukowski, rektor UTH.
Przypomnijmy, to już kolejna tego typu umowa podpisana przez uczelnię. Do tej pory uniwersytet podjął współpracę też m.in. z radomskimi klubami sportowymi i Muzeum im. Jacka Malczewskiego.