W ubiegłych latach miasto przeznaczało konkretną pulę pieniędzy na remonty w szkołach - w zeszłym roku wyniosła ona blisko 850 tys. zł. W tym roku jest inaczej. - Dzięki temu, że w ubiegłych latach poczynione były duże inwestycje, w tym roku wykonywane są tylko niezbędne prace i remonty w budynkach szkolnych – wyjaśnia Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Radomia. - Na wniosek dyrektorów szkół przeznaczamy kwoty, które mają pokryć najniezbędniejsze prace remontowo-budowlane. Największą tegoroczną inwestycją poczynioną w placówkach oświatowych jest adaptacja nowej siedziby Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej - to koszt 176 tys. zł oraz w Zespole Szkół Plastycznych - ale w tym przypadku pieniądze pochodzą z innej puli.
[gallery id=643]
„Agrotechnik”
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej zmienia siedzibę. Szkoła od września będzie działać w dawnej siedzibie kolegium UMCS przy ulicy Uniwersyteckiej. Trwa tu wymiana posadzek, części stolarki, a także odświeżane są ściany. W drugim budynku „Agrotechnika” (przy ul. Uniwersyteckiej 8) stanowiącym część dydaktyczno-warsztatową, wymieniane są połacie dachowe oraz remontowana jest elewacja. Z uwagi na ograniczone środki, wykonywane są jedynie najpilniejsze naprawy. Do budynku po ZSAiGŻ przy ul. Wośnickiej zostanie z kolei przeniesiona Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26.
„Plastyk”
Inne szkoły
W innych placówkach oświatowych odbywają się mniejsze remonty. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 32 skońzono właśnie nową elewację. PSP nr 1 szykuje się już na obchody jubileuszu 100-lecia – tam trwa wielkie malowanie. Odświeżane są korytarze, sala gimnastyczna, a nawet szkolna kuchnia. W PSP nr 17 pod koniec marca została oddana do użytku całkowicie przebudowana sala gimnastyczna, jej remont generalny trwał blisko dwa miesiące. To nie koniec prac w tej placówce - podczas wakacji zostaną zaadaptowana dwa pomieszczenia - w jednym powstanie sala dla maluchów z zerówki, w drugiej nowa świetlica. Jak w większości placówek oświatowych, koszty remontu pokrywa miasto, w PSP 17 część środków na ten cel udało im się dodatkowo pozyskać z wynajmu nowej hali. W innych szkołach prowadzone są drobne prace remontowe m.in. w PSP nr 13 odmalowano korytarz na parterze, a w PSP nr 15 odświeżono niektóre sale lekcyjne.