Wychowanie do życia w rodzinie to jeden z przedmiotów szkolnych realizowanych w szkole podstawowej i średniej. Jak każdy szkolny przedmiot ma własną podstawę programową określającą cele kształcenia i przekazywane treści. Jednak w odróżnieniu od większości przedmiotów, nie jest on obowiązkowy. Rodzice mogą zatem zwolnić swoją pociechę z tych zajęć – co jak się okazuje – ochoczo to robią. - W podstawie programowej zawarte są fantastyczne i uniwersalne treści, tu nie ma ideologii, tu jest samo bogactwo treści i zagadnień – przyznaje Bogusław Tundzios, kierownik MSCDN w Radomiu.
Między innymi to właśnie dlaczego WDŻ – choć bardzo potrzebny w edukacji – jest tak mało doceniany i czy da się coś zrobić, aby to się zmieniło, będzie dyskursem rozpoczynającego się kursu kwalifikacyjnego dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, za którego przeprowadzenie odpowiedzialne będzie Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.
Jak przyznaje kierownictwo placówki, program kursu jest tak dobrany, aby nie tylko zaciekawił uczestników, ale także zagadnienia, które będą podczas jego trwania poruszane, mogły być wykorzystywane do dalszej pracy z uczniami.
- Program kursu został opracowany w oparciu o ramowy program MEiN kursu kwalifikacyjnego w zakresie wychowania do życia w rodzinie z 9 września 2021 r. Zajęcia poprowadzą wysokiej klasy specjaliści z dziedziny prawa, etyki, psychologii, pedagogiki, bioetyki, socjologii, seksuologii, medycyny – mówi Bogusław Tundzios.
W piątek, 14 stycznia odbyła się konferencja promująca kurs kwalifikacyjny w zakresie wychowania do życia w rodzinie. Wykład inauguracyjny dla prelegentów wygłosił bp Marek Solarczyk, który mówił o wartości rodziny w życiu człowieka. Na konferencji obecny był również Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie, który przybliżył zebranym znaczenie szkolnego przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” dla funkcjonowania uczniów w rodzinie.
- Zadaniem ministerstwa edukacji i nauki, ale i placówek oświatowych jest wspomaganie wychowawczej roli rodziny w zakresie kształtowania postaw szlachetności, prawdy i piękna, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. I temu ma również służyć system edukacji. W tym roku po raz pierwszy jako nadrzędny kierunek polityki oświatowej państwa przyjęliśmy w szkołach wychowanie do życia w rodzinie. Wiemy, że WDŻ jest obecne w polskim systemie edukacji od 20 lat, ale mamy jednak na uwadze to, że jest coraz więcej potrzeb w tym zakresie – mówił trakcie konferencji Sławomir Adamiec. Dyrektor podkreślił również istotę i wagę tego kursu. - Ten kurs jest zgodny z naszymi standardami, wytycznymi z września 2021 roku. Kadry nauczycielskie poprzez tego typu kursy, obierały znakomitą wiedzę i były znakomicie przygotowane do prowadzenia zajęć w szkole. Państwo jako nauczyciele jesteście częścią tego systemu, który ma zbudować kiedyś tą siłę nie tylko intelektualną, ale i kulturową naszego państwa - dodał.
Na zakończenie odbył się natomiast ciekawy wykład dotyczący różnic kulturowych i modelu rodziny w Afryce, który wygłosiła misjonarka i doradca metodyczny MSCDN dr Monika Drążyk.