W sobotę, 9 marca na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu odbyła się nietypowa i wyjątkowa immatrykulacja. Bowiem 90 dzieci ze szkół podstawowych zostało przyjętych w poczet studentów. Jak przystało na prawdziwe zainaugurowanie roku akademickiego nie zabrakło oczywiście uroczystego ślubowania i wręczenia indeksów, a także tradycyjnego „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Akademickiego.
- Uniwersytet dla dzieci to inicjatywa, która od lat była w planach naszej uczelni. Cieszymy się, że udało się ją zrealizować. Mamy nadzieję, że spełnimy oczekiwania młodych ludzi w tym zakresie i zajęcia, które w ramach projektu „Uniwersytetu dzieciom zaproponujemy zyskają sympatię zarówno dzieci, jak i młodzieży. - wyjaśnia prof. Elżbieta Sałata, koordynator projektu „Uniwersytet dzieciom”.
Jedną z misji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistyczny jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, dlatego uczelnia wyszła naprzeciw oczekiwaniom społeczności i otworzyła swoje drzwi – tym razem – dzieciom i młodzieży. Projekt (jest to pierwsza edycja) „Uniwersytet dzieciom” stworzony został z myślą o mieszkańcach naszego miasta, jak i powiatu radomskiego. W ramach, którego przeprowadzony zostanie cykl zajęć i warsztatów. Adresatami projektu są dzieci i młodzież szkół podstawowych. Zajęcia będą prowadzone w grupach podzielonych na klasy: I-III, IV-VI, VII-VIII. Dzieci uczestniczące w pozaszkolnych zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w pomieszczeniach UTH będą mogły wysłuchać wykładów, podyskutować z naukowcami, a także samodzielnie poeksperymentować.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/uth-radom-uniwersytet-dzieciom/54452
- Będą to zajęcia, które będą realizowane z różnych dyscyplin – wyjaśnia prof. Elżbieta Sałata. - Dzieci będą miały zajęcia z chemii, ale nie takie jak w szkole przy tablicy, ale w naszym laboratorium. Będą miały szansę m.in. na przeprowadzanie doświadczeń. Będą również zajęcia ze sztuki, gdzie dzieci wykorzystując różnorodne materiały i techniki stworzą indywidualne makiety domów i wnętrz przyszłości. Ponadto w ramach projektu chcemy również przeprowadzić zajęcia dotyczące bezpieczeństwa dzieci, w miasteczku ruchu drogowego. Tam będą się uczyły bezpiecznych zachowań na drodze – dodaje.
Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli akademickich UTH. – Oczywiście to też jest wyzwanie dla naszych nauczycieli, którzy do tej pory pracowali z osobami dorosłymi, ale myślę, że sprostają temu wyzwaniu – przyznaje koordynatorka projektu.
Zajęcia rozpoczynające cykl wykładów i warsztatów rozpoczną się od soboty, 16 marca, ale zanim uczniowie szkół podstawowych zasiądą po praz pierwszy w studenckich ławach, dziś złożyli ślubowanie przed władzami uczelni, tak jak co roku składają studenci pierwszego roku. - Drzwi naszego uniwersytetu stoją otworem dla wszystkich dzieci ciekawych świata, niebojących się zadawania pytań. Dla tych, które poszukują rozwiązań dla swoich wątpliwości. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą poszerzycie waszą wiedzę i rozwiniecie zainteresowania,a w przyszłości będziecie już naszymi dorosłymi studentami – mówił podczas inauguracji prorektor prof. Wojciech Żurowski. - Dziś możemy zaproponować młodemu pokoleniu udział w zajęciach, gdzie zarówno wiedza, jak i doświadczenie kadry naukowej pomogą im w zdobyciu nowych interesujących wiadomości. Życzę wam cudownych wrażeń i przeżyć. Niech ten czas spędzony na naszym uniwersytecie będzie przyjemny i na długo pozostanie w waszej pamięci.
Zajęcia, na które będą chodziły dzieci i młodzież będą odbywały się w soboty i potrwają jeden semestr (do 22 czerwca), a nie cały rok, jak to będzie w kolejnym naborze. - We wrześniu będziemy robić następny nabór i w przyszłym roku jeszcze jeden nabór. Te zajęcia będą wyjątkowo trwały jeden semestr, a wszystkie pozostałe cały rok. Związane jest to z momentem kiedy rozpoczynamy projekt, nie można było go rozpocząć od września i dlatego te zajęcia będą troszkę intensywniej prowadzone - tłumaczy prof. Elżbieta Sałata.
Jak przyznała koordynatorka projektu, cały projekt jest przewidziany na trzy lata, ale niewykluczone, że będzie kontynuowany przez kolejne lata.
Projekt obejmuje realizację cyklu wykładów i warsztatów z tematyki: prawo, matematyka, informatyka, sztuka, chemia, fizyka i pedagogika.