Pierwsza podstawówka o numerze 9, także nosząca imię Henryka Sienkiewicza, została zorganizowana prawdopodobnie tuż po zakończeniu II wojny światowej – w 1945 roku w kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego 26. Budynek podstawówki był niewielki. Na parterze umieszczono małą salę gimnastyczną, szatnię i toalety. Na pierwszym piętrze znajdowała się kancelaria, gabinet dyrektora i cztery sale lekcyjne, po dwie w amfiladzie, a na drugim - pokój nauczycielski i kolejne cztery sale, również po dwie w amfiladzie.
Pierwszym kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 9 był Włodzimierz Lenkiewicz, jak czytamy na stronie PSP nr 9, współpracownicy wspominają go z ogromnym sentymentem. „Był dobrym organizatorem i gospodarzem, wspaniałym człowiekiem i pedagogiem, znakomitym kolegą i doradcą. Miejsce pracy traktował jak rodzinny dom, a młodzież i pracowników jak bliskich krewnych” - czytamy.
Początkowo „dziewiątka” pracowała na dwie zmiany, a kiedy w latach 60. przyszedł wyż demograficzny, nawet w systemie trzyzmianowym. Zajęcia kończyły się wówczas po godz. 20.
Budynek był w fatalnym stanie technicznym. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i osób tam zatrudnionych, władze oświatowe podjęły decyzję o zamknięciu podstawówki, ostatniego sierpnia 1972 roku. W ciągu następnych sześciu lat kamienica przeszła kapitalny remont. W odrestaurowanym budynku nie umieszczono jednak „dziewiątki”; rozpoczęła tu pracę Szkoła Podstawowa nr 3.
Ponownie historia Szkoły Podstawowej nr 9 zaczęła się toczyć po – nomem omen - dziewięciu latach, w zupełnie innym miejscu. W sierpniu 1981 roku przy ul. Sandomierskiej 19 została oddana do użytku nowoczesna podstawówka. „Była to niezwykle ważna inwestycja dla mieszkańców osiedla Ustronie – czytamy na stronie PSP nr 9. - Zanim nastąpił ten radosny moment, długo oczekiwany przez społeczność osiedlową, minęło wiele miesięcy żmudnej pracy dyrektorki mgr Wandy Jabłońskiej. Pani Dyrektor sprawowała swój urząd już od września 1980 roku i w ciągu całego roku szkolnego czuwała nad sprawnym przebiegiem budowy nowej placówki oraz jej sukcesywnym wyposażaniem w niezbędne pomoce naukowe i sprzęt szkolny, które składowano w sąsiednich placówkach nr 2 i 23. W urządzeniu szkoły pomagali mieszkańcy osiedla, władze oświatowe, komitet osiedlowy oraz Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie”. Należy podkreślić, że grono pedagogiczne, zatrudnione w nowej placówce, pracowicie spędziło ostatnie tygodnie wakacji, przygotowując pomieszczenia szkolne na przyjęcie uczniów. Pracy było wiele. Należało przewieźć z sąsiednich szkół zgromadzony wcześniej sprzęt. Nie szczędzili także wysiłku uczniowie i ich rodzice”.
1 września 1981 budynek był gotów na przyjęcie uczniów. Ponieważ w budynku przeznaczonym dla 800 dzieci, naukę rozpoczęło 1255, problemem okazała się organizacja zajęć. W 22 salach lekcyjnych należało zmieścić 51 oddziałów, co powodowało, że lekcje były prowadzone w systemie dwuzmianowym; rozpoczynały się o godz. 7.10, a kończyły o godz. 17.45. Mało tego – dzieci w PSP nr 9 uczyły się przez sześć dni w tygodniu, choć wówczas obowiązywał już pięciodniowy tydzień pracy. „Poza tym trwała jeszcze budowa sali gimnastycznej, szkoła nie posiadała telefonu, nie udało się uruchomić kuchni ani wyposażyć gabinetu lekarskiego i stomatologicznego – czytamy na stronie szkoły. - „Mimo wielu obciążeń i trudności w „dziewiątce” panowała miła, pełna życzliwości atmosfera, którą zawdzięczało się Pani Dyrektor mgr Wandzie Jabłońskiej - organizatorce i gospodarzowi nowej placówki oraz zastępcom: pani mgr Halinie Kaczmarczyk, pani Irenie Skalskiej.
W 1996 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 obchodziła 15-lecie. Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie podjęli decyzję o nadaniu podstawówce imienia i ufundowaniu sztandaru. Aby podtrzymać tradycje starej, nieistniejącej od 22 lat szkoły nr 9 przy ul. Niedziałkowskiego 26, zdecydowano, że PSP nr 9 przy ul. Sandomierskiej 19 będzie nosiła imię Henryka Sienkiewicza.
nika