„Dyrektorem najmłodszej szkoły ogólnokształcącej w mieście został Stanisław Zapała. Na kartach historii zapisał się jako wspaniały i przedsiębiorczy organizator. Interesująca osobowość, radość życia, poczucie humoru zjednywały mu przyjaciół i rzetelnych współpracowników” - słyszymy w opowieści o historii V LO, przygotowanej z okazji 60-lecia. W 1951 roku odbyła się pierwsza w dziejach szkoły matura. Świadectwa dojrzałości otrzymały 33 osoby. W tym samym roku placówka zmieniła nazwę - na Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Liceum Nr 2. W 1952 roku funkcję dyrektora objął Stefan Tarnowski.
W latach 1953-54 oficjalna nazwa to Państwowe Liceum Ogólnokształcące Nr 3, a w latach 1954-1966 - Szkoła Podstawowa Nr 38 i V Liceum Ogólnokształcące. „W tym czasie stanowisko dyrektora piastował Wawrzyniec Słomski. Pozostał on w pamięci absolwentów jako wspaniały wychowawca i świetny matematyk, a współpracownicy zapamiętali go jako rzetelnego, nadzwyczaj obowiązkowego i prostolinijnego człowieka” - twierdzą autorki historii „Traugutta”. - „Nowym dyrektorem szkoły w 1970 roku został Marek Gawlik – doktor nauk humanistycznych, erudyta i człowiek niezwykle inteligentny. Pracownicy szkoły i absolwenci pamiętają go jako człowieka spokojnego i konsekwentnego, ale przede wszystkim przyjaciela młodych ludzi.
15 września 1976 roku dyrektorem szkoły została mgr Maria Rudecka, absolwentka Wydziału Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Marię Rudecką – pierwszą kobietę na stanowisku dyrektora naszej szkoły można określić mianem Żelaznej Damy. Sprawnie nadzorowała budowę budynku nowej szkoły, a kiedy - decyzją ministra oświaty i wychowania - zmieniono lokalizację V LO, z zaangażowaniem stworzyła klimat nowoczesnej placówki. Dla wszystkich była ogromnym autorytetem.
Własnego – nowoczesnego i wygodnego – budynku, przy ul. Traugutta 52a, placówka doczekała się w 1978 roku. Wtedy też została przekształcona w Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Romualda Traugutta, który tworzyły: Przedszkole Nr 21, Szkoła Podstawowa nr 7 i V LO.
„Od 1986 roku pracą szkoły kierowała mgr Irmina Nowicka. W tym czasie V liceum otrzymało sztandar i imię Romualda Traugutta. Pani Nowicka - osoba o wyjątkowym takcie i talencie przyczyniła się do rozkwitu naszej placówki. Potrafiła umiejętnie wpływać na uczniów i nauczycieli, by pracowali na dobre imię szkoły” - to fragment historii V LO. W 1989 z zespołu, który został zlikwidowany, wyodrębniło się V LO i SP nr 7. „W roku 1996 dyrektorem została mgr Maria Oder, która pełniła tę funkcję do 2001 roku. To dzięki zaangażowaniu pani Oder w roku 2000 budynek szkolny został rozbudowany, a uczniowie i nauczyciele mogli cieszyć się nowoczesną salą gimnastyczną”.
https://www.cozadzien.pl/ze-szkolnej-kroniki/ze-szkolnej-kroniki-czachowski/79010
W latach 2001-2005 przy ul. Traugutta funkcjonował Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Romualda Traugutta, który tworzyły V LO i Publiczne Gimnazjum nr 7. Od 2005 mieści się tu wyłącznie V LO. Od 2013 roku placówka nosi nazywę V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta.
Absolwentami „Traugutta” są m.in. bp Adam Odzimek (ur. 1944), siatkarze: Robert Prygiel (ur. 1976), Adrian Stańczak (ur. 1987) i Wojciech Żaliński (ur. 1988) oraz raper KęKę (Piotr Siara, ur. 1983).