Konkurs będzie polegał na rozwiązaniu 12 zadań szachowych o tematyce mat w jednym posunięciu. O kolejności zdecyduje liczba zdobytych punktów. W przypadku ich równości zdecyduje krótszy czas rozwiązania.
Celem mistrzostw jest popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży, a także szerzenie postaw patriotycznych; to swojego rodzaju hołd Żołnierzom Niezłomnym.
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 maja; po upływie tego terminu zgłoszenie nie zostanie przyjęte. W zgłoszeniu należy podać nazwę szkoły, imię i nazwisko reprezentantów wraz z dokładną datą urodzenia, posiadaną kategorię szachową. Powyższe informacje należy przesłać na adres mailowy:[email protected] tel. 502-147-317. Ilość miejsc jest ograniczona. Udział w mistrzostwach, które odbędą się 23 maja w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu, ul. Rapackiego 24, jest bezpłatny.
Tadeusz Zieliński ps. „Igła” (ur. 27 września 1927 w Gaju, gm. Skaryszew, zm. 24 czerwca 1948) – żołnierz AK i WiN-u, dowódca oddziału polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w Radomskiem i Kieleckiem. W konspiracji od 1943. Po wejściu Armii Czerwonej na ziemie polskie nie złożył broni. Uczestnik rozbicia więzienia w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 (zgrupowanie liczące ok. 200 żołnierzy AK, dowodzone przez kpt. Antoniego Hedę „Szarego”, opanowało miasto i rozbiło więzienie, uwalniając kilkaset osób). Od 1946 dowódca oddziału WiN, operującego na terenie ziemi radomskiej i Kielecczyzny. Oddział „Igły” wchodzący w skład zgrupowania dowodzonego przez Franciszka Jerzego Jaskulskiego „Zagona”, „Zagończyka”, przeprowadził szereg operacji bojowych. Kilkakrotnie stoczył duże bitwy z oddziałami NKWD, UB i KBW, m.in. w czerwcu 1946 – wraz z kilkoma innymi oddziałami – pod wsią Błotne Górne, w bitwie tej zginęło ponad 20 żołnierzy Armii Czerwonej. 18 lipca 1946 pod Skaryszewem oddział „Igły” rozbił grupę żołnierzy wojsk Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ochraniającą ppłk. Alfreda Wnukowskiego, oficera Armii Czerwonej, dowódcę rzeszowskiego pułku KBW. Część grupy na czele z ppłk. Wnukowskim, została wzięta do niewoli, reszta uciekła. Oddział „Igły” przeprowadził także szereg akcji likwidacyjnych. Ostatnią bitwę stoczył 14 czerwca 1948 pod wsią Dzierzkówek. Pomimo wielkiej przewagi liczebnej po stronie UB i KBW, „Igła” zdołał przebić się z okrążenia. W walce zginęli: Feliks Dębiec „Wilk”, zastępca „Igły”, Marian Frąk „Kudejar” i Józef Budzyński „Żandarm”. Po tej klęsce postanowił uciec na teren województwa łódzkiego. 24 czerwca 1948 „Igła” został ranny w wyniku zamachu dokonanego przez żołnierza z jego oddziału (agenta UB). Tadeusz Zieliński, nie chcąc się dostać do niewoli, popełnił samobójstwo rozrywając się granatem.
O żadnej innej zbrojnej grupie podziemia, funkcjonującej w latach 1947-1948 na tamtejszym terenie, nie mówiono w kręgach władzy komunistycznej z taką obawą i respektem jak o oddziale „Igły”. Swoisty hołd oddał mu płk UB Stanisław Wałach, który w swoich wspomnieniach z okresu „utrwalania władzy ludowej” nazwał ppor. „Igłę” nieugiętą bestią.
W okresie III RP ustanowiono pomniki upamiętniające Tadeusza Zielińskiego oraz żołnierzom WiN w Radomiu (2001), w miejscowości Dzierzkówek Stary.
Organizatorzy wydarzenia: Akademia Szachowa Marka Niedźwieckiego, Uczniowski Klub Sportowy „Roszada”, Kapituła Kultury Szachowej. Partnerem jest Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu, ul. Rapackiego 24.
Program: 23.05.2022 r. (poniedziałek) 15.30- 15.35– weryfikacja zgłoszeń;
15.35-15.40– odprawa techniczna;
15.40-15.45 – uroczyste otwarcie turnieju;
15.45 -16.00 – rozwiązywanie 12 zadań szachowych o tematyce mat w jednym posunięciu .
Ogłoszenie wyników nastąpi po godzinie 16.