Wzrok jest niewątpliwie najważniejszym z naszych zmysłów – dostarcza do mózgu około 80 proc. odbieranych przez nas wrażeń.
Badania wykazują, że aż
90 proc. osób spędzających przynajmniej trzy godziny dziennie przed komputerem ma problemy ze wzrokiem. Podwójne widzenie, zespół suchego oka, zmęczenie, podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej to najczęstsze dolegliwości, na jakie uskarżają się pacjenci gabinetów okulistycznych.
Jak zapobiegać problemom ze wzrokiem?1. Jedz ryby!Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają stany zapalne. Naukowcy twierdzą, że jedzenie ryb zapobiega degeneracji plamki żółtej. Zalecane jest spożywanie 2-3 razy w tygodniu ryb lub łykanie suplementów diety zawierających oleje rybne.
2. Witamina C i E chroni oczyWitaminy są niezbędne dla prawidłowego rozwoju człowieka – to niezaprzeczalny fakt. Mało kto wie, że witaminy C i E chronią oczy i zapobiegają zaćmie oraz zwyrodnieniom plamki żółtej. Spożywajmy zatem codziennie warzywa i owoce, by zadbać nie tylko o dobry wzrok, ale również o ogólną kondycję organizmu.
3. Nie pal!Palenie papierosów i spożywanie innych używek przyczynia się do pogorszenia wzroku. I chociaż cola nie jest używką, to wypicie trzech szklanek dziennie tego napoju wysusza gałkę oczną. Tak wynika z badań. Pamiętaj o tym, zanim kolejny raz po nią sięgniesz.
4. Jedz zielone warzywaEksperci uważają, że jedzenie zielonych warzyw ma bardzo duży wpływ na poprawę kondycji oczu. Warzywa zielone takie jak: szpinak, brokuły, sałata grecka, kapusta włoska, botwinka to źródła karotenoidów. Dieta bogata w te związki zapobiega starczej degeneracji plamki żółtej.
5. Jagody dobre na poprawę widzeniaWłaściwości lecznicze jagód od dawna już wykorzystywała medycyna ludowa, a naukowcy potwierdzają: czarne jagody pozytywnie wpływają na wzrok. Badania wykazały, że jedzenie tych owoców poprawia widzenie w ciemności, ostrość obrazu i powiększa obszar widzenia. Czarne jagody poprawiają także odporność naczyń włosowatych i ukrwienie w obrębie tęczówki.
6. Reguluj ciśnienie krwiNie jest tajemnicą, że nadciśnienie prowadzi do zmian w wielu tkankach i narządach. Dlatego bardzo ważne, by je regulować. Jeśli nie będziemy tego robić, możemy mieć problem również z oczami. Nadciśnienie może spowodować uszkodzenie siatkówki i obrzęk nerwu wzrokowego.
7. Noś okulary przeciwsłoneczneBardzo ważna jest ochrona oczu przed słońcem. Okazuje się, że słońce jest jedną z głównych przyczyn mogących prowadzić do degeneracji plamki żółtej i katarakty. Dobre okulary powinny przepuszczać nie więcej niż 1 proc. promieni UVB i tyle samo promieni UVA. Osoby noszące szkła kontaktowe powinny wybierać te z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie zwalnia to jednak przed nakładaniem okularów przeciwsłonecznych, bo szkła nie ochraniają przecież całego oka.
8. Nawilżaj oczyBardzo ważne jest oświetlenie i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Jeśli przesiadujesz przed komputerem przez kilka godzin dziennie, zadbaj o to, by światło było równomiernie rozproszone w całym pomieszczeniu. Dobrze też mieć zawsze pod ręką krople nawilżające do oczu lub tzw. „sztuczne łzy”.
9. Chroń oczy przed komputeremU osób pracujących wiele godzin przed komputerem może pojawić się podwójne widzenie, a nawet alergia. Monitor komputera przyciąga kurz i roztocza, a to niekiedy powoduje zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu czy nawet ich obrzęk. Aby uchronić się przed tymi dolegliwościami, zaopatrzmy się w specjalne okulary do pracy przed komputerem i dbajmy o czystość monitora.
10. Akupunktura na suche spojówkiNa suche spojówki pomaga akupunktura. Ta starożytna terapia bardzo dobrze nawilża oczy i potwierdzają to liczne badania. Niektórzy boją się igieł – dla tych osób polecana jest akupresura, która działa podobnie, a nie wymaga nakłuwania ciała. Warto zatem odwiedzić gabinet medycyny naturalnej.
Anna Gawryluk