W ciągu roku każdy pacjent powinien dwa razy pojawić się u dentysty na wizycie kontrolnej. W tym czasie nie powinno się nic złego dziać z naszymi zębami, jeśli dbamy o higienę i regularnie je szczotkujemy.
Dentyści zalecają raz na pół roku oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. Jednak nie jest to ściśle ustalony termin, którego musimy się sztywno trzymać. Jedni mają większe, inni mniejsze skłonności do osadzania się kamienia i powstawania próchnicy. Dlatego w wielu przypadkach dentysta może ustalić indywidualnie datę kolejnej wizyty. Ufajmy swojemu lekarzowi i stosujmy się do jego zaleceń.
Regularne szczotkowanie to podstawa
Dentyści zalecają szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie –
rano i wieczorem (tak naprawdę powinniśmy to robić po każdym posiłku, by usuwać resztki pokarmów z powierzchni zębów). Jednak nie ilość jest najważniejsza, a jakość. Nawet jeśli będziemy myć zęby
kilka razy dziennie, ale niedokładnie i szybko, nie uchroni nas to przed próchnicą. Zęby należy myć dokładnie, okrężnymi ruchami – tak aby dotrzeć do wszystkich zakamarków. Szczotkowanie poziome spowoduje, że nie doczyścimy zęba przy dziąśle i w miejscu tym powstaną ubytki klinowe.
Po szczotkowaniu nie zapomnijmy i
nitce dentystycznej. Dzięki niej usuniemy pozostałości z obiadu, ukryte między szczelinami zębów. Na koniec jeszcze płyn do płukania, dzięki któremu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z ust, ograniczymy odkładanie się kamienia oraz złagodzimy ból dziąseł.
Unikaj cukru
Cukierki, czekoladki, ciasteczka są pyszne, ale
źle wpływają na stan naszych zębów i dziąseł. Jednak nie tylko słodkie produkty zawierają cukier. Ten słodki niszczyciel czai się wszędzie, nawet w tabletkach do ssania czy syropach na kaszel. Badania wykazują, że
cukier powoduje próchnicę, więc bądźmy czujni. Zwracaj uwagę na to, co jesz, czytaj etykiety i myj zęby po każdej porcji szarlotki, szklance słodkiego napoju czy tabletce do ssania.
Guma do żucia jest zdradliwa
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że
guma do żucia zawierająca ksylitol zapobiega powstawaniu ubytków. Żucie powoduje powstawanie dużej ilości śliny, która obmywa jamę ustną i sprawia, że zarazki trudniej przylegają do zębów. Pamiętajmy tylko, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Nie dajmy się zwieść chwytom reklamowym i nie żujmy gumy po każdym posiłku, bo może to spowodować bruksizm. To inaczej
zgrzytanie zębami, które pojawia się bezwiednie, najczęściej w nocy. Prowadzi to nie tylko do starcia koron czy rozchwiania zębów, ale także do ograniczenia ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych.
Jeśli wybielanie, to tylko w gabinecie
Ostatnie badania wykazują, że 35 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn uważa, że atrakcyjny wygląd zależy od olśniewająco białych zębów. Na rynku mamy tak dużą liczbę specyfików do wybielania, że ciężko się na coś zdecydować.
Paski wybielające, żele, pasty – te wszystkie produkty są dostępne w każdym większym markecie, w przystępnych cenach. Jednak dentyści nie zalecają domowych sposobów na wybielanie zębów. Stosowanie past wybielających może niszczyć szkliwo, dlatego lepiej wybrać się do gabinetu stomatologicznego i pod kontrolą specjalisty wybielić zęby.
Domowa apteczkaCzasami mimo najlepszej higieny zdarzy się, że zaboli ząb. Jak sobie ulżyć, gdy do dentysty daleko? Oto kilka domowych sposobów na szybki ratunek:
• Goździki i olejek waniliowy
Goździki mają właściwości antyseptyczne i znieczulające, dlatego rozgryzienie goździka to najszybszy sposób na ból zęba. Zamiast goździków może być także olejek goździkowy, którym zwilżamy wacik i przykładamy w obolałe miejsce. Podobne działanie ma olejek waniliowy. Po kilku minutach wacik należy wypluć i wypłukać usta roztworem wody, olejku waniliowego i soli. W ten sposób odkazimy jamę ustną.
• Alkohol
Dezynfekuje i znieczula, dlatego do bolącego zęba przyłóżmy wacik nasączony wódką i trzymajmy go tam przez kilkanaście minut. Po wyjęciu wacika można jeszcze dodatkowo przepłukać jamę ustną kieliszkiem zimnej wódki. Tylko nie przesadzajmy z tym znieczuleniem, bo zbyt duża ilość alkoholu we krwi przyniesie ból głowy i… kaca.
• Aspiryna
Bolącego zęba warto zagryźć tabletką aspiryny; to także powinno uśmierzyć ból na jakiś czas.
• Babcina metoda
Na koniec najpopularniejsza i chyba najstarsza metoda na zmniejszenie bólu zęba, którą stosowały nasze babcie i prababcie, w czasach, gdy zębów się nie leczyło, a wyrywało.
Przekrojony ząbek czosnku lub wacik nasączony wódką wkładamy do przeciwległego ucha (czyli jeśli boli nas ząb z lewej strony, wkładamy wacik do prawego ucha). Ciężko wyjaśnić, w jaki sposób ta metoda działa, ale grunt, że skutkuje i ból zostaje uśmierzony.
Wszystkie te metody są tylko doraźnym, chwilowym rozwiązaniem, do stosowania tylko wtedy, gdy nie możemy się udać do gabinetu stomatologicznego, bo jest np. niedziela czy inne święto. Nie przesadzajmy zatem z takim domowym leczeniem, bo im dłużej będziemy zwlekać, tym gorzej dla nas. Pamiętajmy, że lepiej wyleczyć zęba, gdy jeszcze nie boli – gdy pojawi się silny ból, to bardzo często nawet znieczulenie może nie zadziałać.
Anna Gawryluk