Zbigniew Ogrodnik w swojej książce „Drzewa przyjazne, drzewa lecznicze” pisze: „Musimy wiedzieć, że drzewa bardzo różnie oddziałują na człowieka, jedne dobrze, inne natomiast niezbyt korzystnie. Tak więc, jedne człowieka zasilają i wzmacniają, a inne mogą zaszkodzić”.
Jak wybrać drzewo na swoje dolegliwości?Już
druidzi wierzyli w lecznicze właściwości drzew. Ci starożytni kapłani celtyccy zbierali w specjalny sposób i o odpowiedniej porze dnia
pędy jemioły, wierząc, że dodane do napoju przywrócą zwierzętom płodność i będą doskonałym lekiem na zatrucia. Pędy odcinane były złotym sierpem i łapane w płótno, by nie dotknęły ziemi, a cały ten rytuał odbywał się tylko szóstego dnia księżycowego miesiąca.
Medycyna naturalna bazuje na notatkach mistyków i przepisach przekazywanych przez wieki, z ust do ust. Jeśli wierzysz w magiczną moc drzew, sprawdź, jak obcować z przyrodą, by czerpać z niej to co najlepsze.
Jak zaprzyjaźnić się z drzewami? „Najprostszym sposobem czerpania energii z drzew jest
spacer po lesie. Podczas takiej przechadzki wystarczy się zrelaksować, głęboko oddychać i napawać się widokami i kolorami. To już będzie bardzo wiele znaczyło dla naszego organizmu. Możemy także usiąść przy drzewie lub objąć pień rękami. Z pewnością będzie lepiej, gdy będzie to drzewo dorodne, wysokie i nie będzie rosło na terenach podmokłych, skażonych i ciekach wodnych. Możemy też z takiego drzewa zerwać parę gałązek, zabrać je do domu – by nasz kontakt z tym drzewem był przedłużony” – zaznacza Zbigniew Ogrodnik w swojej książce.
Warto przytulać się do:Brzozy – jej energia poprawia koncentrację i dodaje sił.
Jodły – dodaje odwagi i otuchy.
Sosny – dzięki niej wyleczymy się z przeziębienia, reumatyzmu i bólu gardła.
Jesionu – drzewo to zwalcza stres, bóle mięśniowe i stawowe.
Kasztanowca – złagodzi stany lękowe, pomoże w chorobach reumatycznych i bezsenności.
Lipy – działa przeciwzapalnie, dodaje energii i uspokaja.
Dębu – wzmacnia psychikę i poprawia krążenie.
Z leczniczych właściwości drzew korzystać możemy także w domu. Dzięki
olejkom eterycznym, które warto mieć w domowych zapasach, możemy wspomagać leczenie niektórych chorób poprzez inhalacje, nacierania czy kąpiele.
Olejek eukaliptusowy działa przeciwzapalnie, obniża gorączkę i jest bardzo pomocny w leczeniu chorób układu oddechowego.
Olejek cedrowy oczyszcza i odkaża skórę, działa ściągająco, a także wzmacnia organizm i uspokaja.
Olejek z drzewa cyprysowego bardzo dobrze wpływa na narządy rozrodcze kobiet, działa rozkurczowo i moczopędnie.
CiekawostkaCeltyccy kapłani i mędrcy kochali przyrodę. Byli bardzo z nią zżyci. Trudnili się wróżbiarstwem, odczytywali przyszłość ze znaków na niebie i ziemi, tłumaczyli sny. Wierzyli w podobieństwo ludzi do drzew, dlatego stworzyli
horoskop celtycki. Znajdź datę swojego urodzenia i sprawdź, jakie drzewo jest twoim opiekunem
tutaj.
Anna Gawryluk