W Polsce istnieje kilkanaście szkół doskonalenia techniki jazdy samochodem. Wśród nich jest też radomska.
I nie chodzi wcale o to, że każdy dziś chce się poczuć jak Vettel z F1. Oczywiście są i tacy. Spragnieni adrenaliny, którzy nauczyli się szybko jeździć, oglądając wyścigi w telewizji i czytając artykuły w magazynach motoryzacyjnych. Dla nich kurs doszkalający najczęściej okazuje się dużą lekcją pokory.
Kursy doskonalenia techniki jazdy to także nie lekcja parkowania. Takie rzeczy każdy kierowca przechodzi w czasie kursu na prawo jazdy. Co zatem dają kursy prowadzone w szkołach doskonalenia techniki jazdy? Mają nauczyć kierowców radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach drogowych.
Najważniejsza jest tu praktyka. Nieoceniony wtedy okazuje się profesjonalny instruktor. To on uczy jak wyprowadzić samochód z poślizgu, w jaki sposób hamować w awaryjnych sytuacjach, jak dobrać odpowiednią pozycję za kierownicą. Teorie znają wszyscy z kursów przygotowujących do egzaminu na „prawko”, ale chyba nikt wtedy nie miał okazji sprawdzić tego na własnej skórze.
Kursy doskonalenia techniki jazdy pozwalają kierowcom pewniej poczuć się na drodze. Pozwalają sprawniej i efektywniej prowadzić samochód, a przede wszystkim są inwestycją w nasze bezpieczeństwo. Nie da się ukryć, że jest to także niezła frajda…
Do najpopularniejszych szkół doskonalenia techniki jazdy w Polsce należą:
·Akademia Bezpiecznego Kierowcy
·Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy „Bezpieczna Jazda”
·„RSPW”
·Szkoła Auto (Skoda)
·Szkoła Jazdy Subaru
·Akademia Bezpiecznej Jazdy
·Szkoła Jazdy Renault
Poza wymienionymi szkołami istnieje dużo innych ośrodków, w których także oferowane są kursy doskonalenia techniki jazdy. W naszym mieście, umiejętności w prowadzeniu samochodu możemy rozwinąć w Automobilklubie Radomskim.
Zajęcia prowadzone w Radomiu przeznaczone są zarówno dla kierowców zawodowych, jak
i tych, którzy za kółkiem czują się mniej pewnie. Kurs dzieli się na dwie części: teoretyczną, prowadzoną w salach wykładowych i praktyczną, która odbywa się na torze radomskiego automobilklubu. Dokładny program kursu jest uzależniony od indywidualnych ustaleń, liczby uczestników i godzin. Uczestnicy szkolenia mogą korzystać ze swoich aut jak również z samochodów automobilklubu.
Podstawowy kurs składa się z 12 godzin. 3 godziny poświęcane są na teorię. Poruszane są takie tematy jak: ergonomia w samochodzie, technika jazdy, błędy popełniane w ruchu drogowym, analiza przyczyn wypadków, oddziaływanie sił w czasie zderzenia. Pozostałe 9 godzin przeznaczone jest na praktykę, na którą składa się: hamowanie przed przeszkodą, hamowanie pulsacyjne, jazda optymalnym torem, prawidłowe manewry w ruchu drogowym, jazda na trolejach, wyprowadzanie auta z poślizgu. Cena kursu, w którym uczestniczy około 10 osób to kilkaset złotych. Jeśli dla kogoś 12 godzin to za mało, może skorzystać z kursu dla zaawansowanych – ten przewiduje 20 godzin.