Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na comiesięczne spotkania z cyklu Klub Dobrego Filmu. Tym razem miłośnicy dobrego filmu obejrzą dwa obrazy, ukazujące silne i zdeterminowane kobiety, adaptację powieści epistolarnej "Cierpienia Młodego Wertera" oraz stadium konfliktów małżeńskich według Bergmana.
Przypomnijmy: seanse KDF odbywają się w każdą środę miesiąca o godz. 12 i 18. Koszt biletu na jeden film - 12 zł, karnet na wszystkie filmy - 45 zł (karnet upoważnia do wejścia na 5 wybranych projekcji KDF w ciągu 3 miesięcy od daty jego wystawienia).
9 maja - „Żelazna Dama”, reż. Phyllida Lloyd, Francja/ Wlk. Brytania 2011 (105 min.)
Film Phyllidy Lloyd
ukazuje historię Margaret Thatcher - pierwszej kobiety-premier Wielkiej
Brytanii. Była jedną z najbardziej wpływowych polityków XX wieku. Średniego wzrostu, z niewyparzonym językiem, z
charakterystyczną fryzurą, sznurem pereł i czarną torebką - zawojowała świat. W świecie polityki, którym już od dawna władają mężczyźni,
Margaret Thatcher odnalazła się świetnie.
Odtwórczynią głównej roli jest Maryl Streep. Za tę
kreację otrzymała Oskara w kategorii najlepsza aktorka
pierwszoplanowa.
16 maja - „Elena”, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2011 (109 min.)
Władimir i Elena to starsze małżeństwo, mieszkające w luksusowym apartamencie w Moskwie. On – bogaty, wyrachowany, zimny uczuciowo; ona – uległa i opiekuńcza pielęgniarka, którą pewnego razu poznał w szpitalu. Ich wzajemne relacje to prosty układ - Władimir ma pieniądze, Elena zapewnia mu opiekę. Sytuacja przyjmuje nieoczekiwany obrót, gdy Władimir trafia do szpitala i dowiaduje się, że jego dni są policzone. W perspektywie utraty spadku, który mąż chce przekazać dzieciom z pierwszego małżeństwa, Elena z poddanej żony nagle przeistacza się w zdeterminowaną, zdolną do wszystkiego kobietę.
Najnowszy, obsypany deszczem nagród film Andrieja Zwiagincewa, autora m in. „Powrotu” i „Wygnania”.
23 maja - „Sceny z życia małżeńskiego”, reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1973 (167 min.)
Głównymi bohaterami filmu są Marianna i Johan, para od 10 lat. Kiedy rozpada się związek ich bardzo bliskich przyjaciół, pomiędzy małżonkami ujawniają się od dawna tłumione konflikty.
Głośny, wielki film Bergmana o związkach uczuciowych. Liv Ullmann, Erland Josephson i Gunnel Lindblom w wybitnych kreacjach.
Obraz wyświetlamy w ramach IV Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego. Bergman był jednym z ulubionych twórców filmowych pochodzącego z Radomia wybitnego filozofa.
30 maja - „Zakochany Goethe”, reż. Phillipp Stölzl, Niemcy 2011(100min.)
Film niemieckiego reżysera Stölzla to ekranizacja słynnej powieści epistolarnej wybitnego pisarza Johana
Wolfganga von Goethe'ego "Ciepienia młodego Wertera". Z tą różnicą, że w filmie głównym bohaterem jest sam Goethe.
Młody Johan na polecenie ojca wyjeżdża na prowincję, by tam poćwiczyć swoje prawnicze wykształcenie. Niespodziewanie znajduje tam miłość swojego życia - Charlotte Buff. Niestety, to uczucie nie może być spełnione, bowiem kobieta jest zaręczona z innym mężczyzną. Goethe żyje wyobrażeniem o ich miłości.
To dla niej pisze "I wszystko w nas było do wtóru, I każdem tchnieniem
byłem Twój". Jego uczucie jest co prawda odwzajemnione, lecz z góry
skazane na klęskę.
Eleganckie i niebanalne kino kostiumowe.