Festiwal odbył się po raz pierwszy w zeszłym roku, powołali ją członkowie regionu radomskiego Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.
- Podczas ubiegłorocznej edycji przekonaliśmy się, że jest duże zapotrzebowanie i zainteresowanie filmami o tematyce historycznej. Ale dzisiaj historia jest często zakłamywana. Dlatego chcemy pokazać młodemu pokoleniu, jak wyglądała walka o wolność i niepodległość - mówi Andrzej Sobieraj, przewodniczący stowarzyszenia. - Festiwal jest skierowany właśnie do młodych ludzi. Ważne, żeby wiedzieli, jak działać, żeby wolność zdobyć i żeby pamiętali, że nie jest ona dana raz na zawsze, że ciągle może być zagrożona.
- W tym roku filmy mają skupiać się na problemach społecznych, opowiadać o tarciach na linii człowiek - społeczeństwo, człowiek - państwo - tłumaczy Wiesław Mizerski, współorganizator. - Chodzi o to, że obrazy te nie mają dotyczyć bezpośrednio Czerwca 76, ale się nim inspirować. Wydarzenia radomskie powinny być tu raczej symbolem, synonimem pewnych problemów.
Festiwal odbędzie się w dniach 13 - 15 czerwca. Do 5 maja organizatorzy czekają na zgłoszenia filmów - dokumentalnych lub dokumentów fabularyzowanych, nie trwających dłużej niż 40 minut, wyprodukowanych w 2011 roku i później. Będzie je oceniało jury złożone z filmowców, pod przewodnictwem Mirosława Chojeckiego, wydawcy, działacza opozycji w PRL, producenta filmowego. W Zespole Szkół Muzycznych odbędzie się gala rozdania nagród konkursowych. Pierwszą – 5 tys. zł - ufundował prezydent Radomia, drugą – 2 tys. zł – starosta radomski. Będą też wyróżnienia. Oprócz filmów konkursowych, będzie też można obejrzeć w ZSM „Generała Nila”.
- Zaproszenia rozesłaliśmy oprócz Polski do ośrodków filmowych w USA, Niemczech, Łotwie, na Litwie. Jest duże zainteresowanie, sporo zapytań. Czekamy na deklaracje. Wokół hasła „Czerwiec 76” można zbudować potężną imprezę. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że rangę festiwalu buduje się latami. Ale wierzę w ideę tej imprezy. Pamiętajmy, że wolność jest zagrożona cały czas, na całym świecie. A festiwal będzie właśnie skupiał się na problemach z wolnością – mówi Beata Drozdowska, dyrektor Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”, który jest partnerem w organizacji festiwalu.- Chcemy żeby Radomski Czerwiec kojarzył się w Polsce z wydarzeniami kulturalnymi. W tym roku zaprosiliśmy na festiwal Olgierda Łukaszewicza, znakomitego aktora, autorytet w środowisku, prezesa Stowarzyszenia Artystów Scen Polskich. Patronuje nam TVP Historia, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Poza festiwalowymi prezentacjami planujemy koncerty, wystawy, panele dyskusyjne i kiermasz książek – dodaje Wiesław Mizerski.
WIĘCEJ NA STRONIE WWW FESTIWALU - TUTAJ