22-24.01 (piątek – niedziela)
14.30– Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, animowany, dubbing, Norwegia, b/o wieku
16.00, 20.00 – Syn Szawła, Węgry, od 15 lat
18.00 – Janis, USA, od 15 lat
25.01 (poniedziałek)
Tylko na zamówienie – Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, animowany, dubbing, Norwegia, b/o wieku
16.00 – Syn Szawła, Węgry, od 15 lat
18.00 – Janis, USA, od 15 lat
20.00 – DKF – Dziennik panny służącej, Belgia, Francja, od 15 lat
26-28.01 (wtorek – czwartek)
Tylko na zamówienie – Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, animowany, dubbing, Norwegia, b/o wieku
16.00, 20.00 – Syn Szawła, Węgry, od 15 lat
18.00 – Janis, USA, od 15 lat
Seanse dopołudniowe tylko na zamówienie. Na piątkowe pokazy dla widzów przeznaczamy jedno jednoosobowe zaproszenie na każdy film. Informacje pod nr tel. 386 16 60, 383 60 77.
O FILMACH:
Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, animowany, reż. Torill Kove, Norwegia 2013 (72 min.)
To jest Albert Albertson, lat sześć. Albert marzy o tym, by mieć psa – właśnie takiego, jakiego ma magik z sąsiedztwa. A może by tak użyć czarów i w ten sposób spełnić swoje największe marzenie? A więc hokus-pokus, Albercie Albertsonie…
Hokus-pokus, Albercie Albertsonie to filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström (Wydawnictwo Zakamarki). Pisarka i jednocześnie autorka ilustracji otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Przygody Alberta przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i rozeszły się w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. Hokus-pokus… to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób.
Syn Szawła, dramat, reż. László Nemes, Węgry 2015 (107 min.)
Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.
Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera – członka Sonderkommando, oddziału żydowskich więźniów zmuszonych do asystowania nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.
Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć rozmiar tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
Janis, dokumentalny, reż. Amy Berg, USA 2015 (106 min.)
Skomponowany ze starannie wybranych przez reżyserkę materiałów archiwalnych, którym towarzyszą nagrane współcześnie wywiady, dokument o Janis Joplin wpisuje się w obecny w kinie trend realizowania filmowych biografii muzycznych legend (w ostatnim czasie powstały głośne filmy o Michaelu Jacksonie, Amy Winehouse czy Kurcie Cobainie). Jak jednak zauważyła recenzentka consequenceofsound.net, Janis… tyle ma wspólnego z typowymi opowieściami o gwiazdach rock&rolla, ile bohaterka dokumentu ze swoimi szkolnymi kolegami.
Janis nie jest „cool” w żadnym sensie tego słowa. To szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż jako o legendzie.
Opisy filmów przygotowano na podstawie materiałów udostępnionych przez dystrybutorów.