Każdy modny i elegancki mężczyzna posiada w swojej szafie co najmniej jeden płaszcz, który świetnie sprawdza się na różne okazje. Ważne jest, aby płaszcz był dobrej jakości, a także niezniszczony służył przez długie lata. Aby tak się jednak stało warto poznać kilka ważnych zasad, którymi należy się kierować podczas czyszczenia płaszcza, ale też jego przechowywania czy transportu.
Po pierwsze płaszcza nie powinno się prać zbyt często. Przykładowo wełna to włókno o naturalnych właściwościach, które sprawiają, że trudno ją zabrudzić, a jeśli brud już się pojawi to nie wnika głęboko. Wełniana tkanina nie chłonie też zapachów. Często nie ma w ogóle potrzeby prania płaszcza, gdyż w dużej liczbie przypadków wystarczy go jedynie dobrze wywietrzyć po noszeniu. Od czasu do czasu można go też wytrzepać. Wełniany płaszcz należy trzepać bardzo delikatnie wywrócony na lewej stronę, aby zapobiec uszkodzeniom. Skuteczną metodą na odświeżenie płaszcza jest też np. wywieszenie go w zaparowanej łazience. Warto pamiętać o tym, aby zaschniętych zbrudzeń nie zeskrobywać, gdyż można wtedy naruszyć włókno.
Niewielkie zabrudzenia na płaszczu można wyczyścić szczotkując suchą lub delikatnie wilgotną szczotką z włosia lub szmatką. Szczotkowanie płaszcza suchą szczotką pozwoli na usunięcie kurzu, delikatnych włosków i niewielkich zabrudzeń. W niektórych przypadkach wystarczy użycie wałka do usuwania zabrudzeń z garniturów. Ważne, aby szczotkować płaszcz zgodnie z kierunkiem włosia, aby nie uszkodzić materiału.
Pranie ręczne czy w pralce?
Jeśli już dojdzie do sytuacji, że płaszcz będzie wymagał prania to najlepiej zrobić to ręcznie. Należy pamiętać o tym, aby do prania używać tylko delikatnych środków, dostosowanych do materiału, z którego wykonany jest płaszcz. Prać należy w letniej wodzie, bez zbyt długiego namaczania. Należy też unikać skoków temperatur typu pranie w ciepłej, a płukanie w zimnej wodzie, gdyż może to spowodować skurczenie się ubrania. Wodę można dodatkowo zmieszać z octem, co pozwoli lepiej pozbyć się zabrudzenia. Prać należy delikatnie, bez tarcia, wyciskania i przekręcania, lekko ugniatając tylko zabrudzone miejsce.
Płaszcze można też oczywiście prać w pralce, trzeba tutaj jednak zachować ostrożność i odpowiednio ustawić temperaturę i tryb prania. Pralka musi posiadać program do prania rzeczy delikatnych, najlepiej wełny. Program powinien być ustawiony na 30 stopni i trzymać tą samą temperaturę w trakcie samego prania, jak i płukania. Podczas prania płaszczy nie wolno nastawiać wirowania. Po praniu, płaszcza nie należy wykręcać, a jedynie odcisnąć w suchym ręczniku i suszyć rozłożony na płasko. W przeciwnym razie wełna się wyciągnie, będzie się też odgniatać np. od klamerek. Suszenie płaszcza powinno odbywać się z dala od źródeł ciepła, gdyż to również może spowodować odkształcenia tkaniny. Płaszcza nie należy prasować, male zagniecenia można ewentualnie starać się wyprasować przez lnianą bądź bawełniana szmatkę.
Kolejna sprawa, która spędza sen z powiek wszystkim posiadaczom płaszczy to pojawiające się na nich od czasu do czasu zmechacenia. Nie trzeba się jednak martwić, gdyż z łatwością można je samemu usunąć. Należy tutaj pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wyrywać włosia ręcznie, gdyż może to zniszczyć płaszcz i pozbawić go włókien. Jak więc sobie radzić? Z pomocą może przyjść rolka do czyszczenia ubrań i pumeks. Płaszcz należy położyć na płaskiej powierzchni i przy pomocy pumeksu wyczesywać włosie energicznymi ruchami. Na koniec, za pomocą rolki wystarczy usunąć z płaszcza resztki zmechaceń.
Jak przechowywać płaszcz?
Płaszcze, zwłaszcza te wełniane to elementy garderoby, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Ważne jest nie tylko odpowiednie czyszczenie, ale też właściwe codzienne przechowywanie.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby do szafy nie wieszać mokrego płaszcza. Aby płaszcz nie pogniótł się wisząc w szafie, trzeba zachować odpowiedni odstęp pomiędzy nim, a pozostałymi ubraniami. Niezwykle ważne jest również to, aby przed zawieszeniem ulubionego płaszcza, dokładnie opróżnić jego kieszenie, zapobiegając tym samym zagnieceniom materiału. Płaszcz to dość ciężki element garderoby powinien więc wisieć na odpowiednim wieszaku. Warto wybrać gruby, solidny, najlepiej drewniany. Wybór niewłaściwego wieszaka może doprowadzić do powstania nieestetycznych i nieodwracalnych odkształceń materiału.
Wybierając się w podróż trzeba pamiętać o tym, aby płaszcz odpowiednio przewozić. Podczas jazdy samochodem najlepiej rozłożyć płaszcz na tylnym siedzeniu lub powiesić w przeznaczonym do tego miejscu. W ten sposób płaszcz nie pogniecie się ani nie wybrudzi.