- Nasza placówka rozpoczyna niniejszym działalność wystawienniczą. Planujemy organizację dwóch ekspozycji rocznie: jednej związanej z historią Radomia i regionu, drugą dotyczącą wydarzeń krajowych i światowych. Już we wrześniu zapraszamy na wystawę na 100-lecie wybuchu I Wojny Światowej. Zaczynamy od ul. Żeromskiego. Zaznaczam, że w sali pokazujemy ledwie ułamek dokumentów i zdjęć z naszego archiwum. Tych, którzy czują niedosyt, zapraszamy do wertowania naszych zasobów!- powiedział dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu Kazimierz Jaroszek.
- Jak ul. Żeromskiego wyglądała 100, 150 lat temu? Warto się nad tym zastanowić, pochylić się nad historią jednej z ważniejszych i piękniejszych ulic naszego miasta. A wiec... chodźcie z nami na "żeromkę"! - dodaje Aleksandra Nosowska, która przygotowała wystawę.
Na wystawie możemy zobaczyć m.in. projekty latarń i ławek, które kiedyś stanęły lub miały stanąć na Żeromskiego, zdjęcia i ryciny pokazujące zmiany ulicy, litografię z XIX wieku, reklamy zakładów i sklepów, funkcjonujący przy trakcie. A także takie perełki jak szkice zagospodarowania skweru na... Placu Soborowym (dziś Konstytucji 3 Maja). Jest też coś w rodzaju panoramy
(wykonanej metodą fotogrametryczną) ul. Żeromskiego z lat 70. XX wieku -
wielu rozpozna na niej dawno zamknięte sklepy i kawiarnie oraz neony,
będące kiedyś wizytówką ulicy.
Zobacz galerię zdjęć
Ulica trzykrotnie zmieniała nazwę. W 1925 roku, po śmierci Stefana Żeromskiego, miasto postanowiło uhonorować wybitnego pisarza, nadając reprezentacyjnej ulicy Radomia jego imię. W latach okupacji niemieckiej funkcjonowała jako Reichsstrasse, jednak tuż po wojnie powróciła do wcześniejszej nazwy i do dnia dzisiejszego jest ulicą Żeromskiego.
Po wojnie szybko odzyskała swój dawny blask, stając się na powrót ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Radomia. Była obowiązkowym elementem niedzielnych spacerów. To tam organizowano różnego rodzaju festyny i imprezy. Ulicą Żeromskiego maszerowały również pochody pierwszomajowe.
Wystawę można oglądać w godzinach 8-16. Wstęp wolny.