- Nie zawiedli nas stali bywalcy jak Rozalia Siwiec, Maryla Kiepas, Jadwiga Czubak i Małgorzata Urban z warsztatem tkackim czy Wiesław Rokita z Prędocina. Dwie hafciarki miały imprezy rodzinne i nie dojechały - mówi Teresa Niewczas z Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży. Na kramach można było podziwiać m.in. laleczki z Cepelii Rozalii Siwiec, drewniane aniołki, koronki i hafty Władysławy Drachnal, rzeźby Zbigniewa Karasiewicza i całe mnóstwo innych niepowtarzalnych wyrobów rękodzielniczych. Byli też wystawcy z Radomia, m.in. ci z grupy Zdolne Radomianki i Radomianie. Wśród nich Małgorzata Pawlak ze swoimi zabawkami z włóczki oraz Marzena Staniszewska z podobnymi zabawkami.
Jak co roku, nie zawiedli garncarze, którzy pokazywali na żywo jak tworzy się wyroby z gliny. - Garncarze nie narzekali, mówili, że byli ludzie z Warszawy czy Krakowa i chętnie kupowali. Władysław Kitowski chwalił sobie naszą imprezę, mówił, że poprzedniego dnia był na Dymarkach Świętokrzyskich i nic nie sprzedał, a u nas nie narzekał na brak klientów - wyjaśnia Teresa Niewczas.
Oprócz tradycyjnych ludowych wyrobów, jak koronkowe serwetki, naręcza z suszonych kwiatów czy koszy z wikliny, można było także kupić nowocześniejsze wyroby. Na jednym ze stoisk panie chętnie kupowały ręcznie szyte chlebaki, na innych oryginalne kolczyki robione metodą sutasz.
Podczas imprezy przeprowadzony został konkurs wśród rękodzielników. Do konkursów przystąpiło 41 osób, a nagrodzono 30 twórców w 9 dziedzinach twórczości artystycznej. Komisja w składzie: Adolf Krzemiński z Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, etnograf Stefan Rosiński, Barbara Adamus z Muzeum Regionalnego w Iłży oraz Danuta Wójcik i Teresa Niewczas z TO i PZG przyznali nagrody w poszczególnych kategoriach.
W dziedzinie lalkarstwo - wyróżniono Rozalia Siwiec z Iłży, w tkactwie nagrodzono Jadwigę Czubak z Pasztowej Woli i Małgorzatę Urban z Tarnobrzega. W kowalstwie: Wacława Pejasa z Bliżyna. Tu nagrodę ufundował Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk. W wikliniarstwie nagrodzono Władysława Kowala z Rudnika nad Sanem oraz Władysława Piwowarczyka - Ostojów-Dulęba.
Nagrody przyznano także w innych kategoriach. Są to: Garncarstwo i Ceramika - Wiesław Rokita - Rędocin, Władysław Kitowski - Sudół, Andrzej Boberek - Maksymilianów, Agnieszka Beer -Warszawa i Krzysztof Wojtachnio. Malarstwo: Roman Kornecki - Skarżysko - Kamienna, Ewa Godzina - Starachowice, Dariusz Kozieł - Iłża, Dariusz Kowal - Radom (nagrodę ufundował Zarząd PSL z Iłży). Rzeźbiarstwo: Zbigniew Kurasiewicz - Kozienice, Szkółka Rzeźbiarska - Starachowice, Kazimierz Kopeć -Starachowice, Adam Sobień - Radom, Monika Wężyk - Radom. Plastyka obrzędowa: Barbara Błońska – Koziegłowy i Sabina Wrona - Radom. Hafciarstwo: Marianna Kiepas - Iłża, Władysława Drachal - Kozienice, Bronisław Koperski - Jastrząb, Krystyna Kołtun - Cudnów, Zofia Jagiełło– Radom, Elżbieta Wiącek - Starachowice, Halina Kurys– Radom, Beata Michalska – Radom.
Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Radomiu, Burmistrz i Rada Miejska w Iłży. Fundatorami nagród był poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk oraz Zarząd PSL w Iłży. Sponsorami imprezy był Bank Spółdzielczy w Iłży, Towarzystwo Ubezpieczeniowe WARTA, Nadleśnictwo Marcule, Jadwiga Kazimierz Sielwanowscy „Kajmex”, Marek Chodniewicz – „MAR-BUD”, Arkadiusz Goguła- „AX-BUD” miejscowi sklepikarze z wyrobami mięsnymi i wędlinami cukiernia i piekarnia. Jarmarkowi towarzyszył kiermasz wydawnictw regionalnych.
Imprezę uświetniały występy artystyczne zespołów ludowych z terenów gminy i nie tylko. Na zakończenie odbył się program artystyczny „Wehikuł Czasu” , który zaprezentował lata 80-te i 90-te. - Ludzie bardzo fajnie się bawili pod sceną - przyznaje Teresa Niewczas.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.