SZCZEGÓŁOWY PLAN PONIŻEJ
13 i 14 września po raz kolejny za sprawą Resursy Obywatelskiej przeniesiemy się w lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Tegoroczna Uliczka Tradycji odbywa się pod hasłem „Awiacje & wariacje”.
– Każda z naszych Uliczek ma jakiś temat, motyw przewodni. W tym roku jest to lotnictwo, które w okresie międzywojennym budziło ogromne emocje i entuzjazm – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Tak się złożyło, że od środy, 10 września w Radomiu rozgrywane są Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej, organizowane przez Aeroklub Radomski. Nic więc dziwnego, że Aeroklub został w tym roku partnerem Uliczki.
- Muzeum pojawi się na naszej imprezie z jedną ze swoich wystaw – zapowiada Renata Metzger. – Na sobotę zaplanowaliśmy otwarcie ekspozycji „Żwirko, Wigura i inni lotnicy wojskowi II Rzeczypospolitej Polskiej w podniebnym współzawodnictwie” oraz „Skarżyński i inni – wielkie przeloty polskich lotników wojskowych w latach międzywojennych”; to we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przygotowujemy także wystawę o radomskim lotnictwie. Salę baletową zamieniamy w lotnisko; będzie tu można sprawdzić swoje predyspozycje do latania na symulatorze.
W Starym Kinie – w niedzielę - czeka nas m.in. projekcja filmu niemieckiego pilota Klausa Eismanna o pierwszych dniach okupacji w Radomiu, a o przedwojennym lotnictwie opowie Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
Oczywiście, nie zabraknie znanych i lubianych uliczkowych pozycji. W niedzielę czeka nas więc konkurs na najpiękniejszy strój z okresu międzywojnia i koncert znanych radomian w repertuarze międzywojnia. Jak zawsze tłumy przyciągnie zapewne prezentacja starych automobili i pokaz sprawności starych rowerów. Tu nowość – zaplanowano też pierwszy radomski wyścig dawnych jednośladów. Ruszy on w niedzielę, w samo południe spod Kościoła Garnizonowego.
Na Uliczce Tradycji nie może zabraknąć muzyki. W sobotę usłyszymy Halniaków i zespół Tango Fuerte, a w niedzielę zagrają i zaśpiewają Zespolone Siły Rozrywkowe Resursy oraz toruński HaShir, zagra krakowski Boba Jazz Band i radomianin Piotr Zarzyka. Uliczkę zakończy Zbigniew Zamachowski z zespołem Qerek Polski, który przedstawi piosenki biesiadne w nowych aranżacjach.
SZCZEGÓŁOWY PAL ULICZKI TRADYCJI 2014
13 września (sobota)
- godz. 14.00: „W Polskę jedziemy…”, czyli start VII Radomskiego Rajdu Dawnych Automobili o Puchar Prezydenta Miasta Radomia, I etap (przed Urzędem Miejskim, ul. Żeromskiego 53)
- godz. 16.00: „Awiacje...”, czyli wirtualna wystawa zdjęć z 48. Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej w Piastowie i ogłoszenie zwycięzców konkursu fotograficznego (Sala Kameralna)
- godz. 16.00: „Odlotowe dossier”, czyli otwarcie wystaw dokumentalnych: „Żwirko, Wigura i inni lotnicy wojskowi II Rzeczypospolitej Polskiej w podniebnym współzawodnictwie”; „Skarżyński i inni – wielkie przeloty polskich lotników wojskowych w latach międzywojennych”; „Radomskie lotnictwo okresu międzywojennego”
- godz. 16.00: „Szkoła pilotów”, czyli gry na symulatorach lotów (Sala Baletowa)
- godz. 16.30: „Um-cyk, um-cyk, bum!”, czyli koncert kapeli podwórkowej „Halniacy” (scena „Pod Muzami”, przed Resursą)
- godz. 17.00: „Tylko dla Orłów”, czyli uroczyste zakończenie 48. Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej i wręczenie nagród zwycięzcom (Sala Widowiskowa)
- godz. 17.30: „Hallo Szpicbródka”, czyli premiera musicalu w wersji Resursy, reż. Katarzyna Sasal (Sala Widowiskowa)
- godz. 18.30: „Wysokie rejestry Astora Piazzolli”, czyli koncert zespołu „Tango Fuerte” (Sala Widowiskowa)
14 września (niedziela)
- godz. 13.50: „…&Wariacje”, czyli uroczysty przemarsz na „Uliczkę” (start sprzed Urzędu Miejskiego, ul. Żeromskiego 53)
- godz. 14.00: „W Polskę jedziemy”, czyli start VII Radomskiego Rajdu Dawnych Automobili o Puchar Prezydenta Miasta Radomia, II etap (sprzed sceny głównej)
- godz. 14.10: „Odlotowa musztra”, czyli koncert Radomskiej Orkiestry Wojskowej (przed sceną główną)
- godz. 14.30: „Lecimy do USA”, czyli koncert formacji „Boba Jazz Band” z Krakowa (scena główna)
- godz. 14.30 - 17.00: „Odlotowy iluzjon”, czyli seanse i prelekcje w starym kinie (Sala Kameralna)
- 14.30: „Epitafium dla Orłów”, Polska 2008, reż Adam Sikorski (26 min.)
- godz. 15.00: „Biało-czerwona szachownica - od 95 lat na polskich samolotach” - prezentacja Łukasza Kubackiego z Muzeum Historii Polski w Warszawie
- 15.30: „Czy to huba wyrosła panu na głowie?” - ekstraordynaryjny montaż filmowy Resursy
- 16.00: „Radomskie lotnictwo okresu międzywojennego” – prezentacja ppłk. pil. Zenona Winnickiego
- 16.30: „Radom w pierwszych dniach okupacji” - film niemieckiego pilota Klausa Eismanna z komentarzem historyka Przemysława Bednarczyka
- godz. 14.30: „Lecimy do ZSRR”, czyli Zespolone Siły Rozrywkowe Resursy grają stare przeboje w nowych aranżacjach (scena „Pod Muzami”)
- godz. 14.30: „Wspomnienia z miasta R.”, czyli spektakl Teatru Resursa oparty na tekstach radomskich pisarzy: Bernarda Gotfryda, Grzegorza Bartosa i Marcina Kępy; reż. Robert Stępniewski (Sala Widowiskowa)
- godz. 15.00 „Licencja pilota”, czyli start gry miejskiej (scena „Pod Muzami”)
- godz. 15.15: „Lecimy na ostro”, czyli koncert na piłę i harfę (Sala Widowiskowa)
- godz. 15.15: „Lećmy Grzesiukiem”, czyli koncert „Halniaków” (scena „Pod Muzami”)
- godz. 15.45: „Uderz w tango!”, czyli koncert tang w wykonaniu akordeonisty Piotra Zarzyki z akompaniamentem fortepianowym Marcina Wieczorka (scena „Pod Muzami”)
- godz. 15.45: „Na klezmerską nutę”, czyli koncert grupy „HaShir” z Torunia (scena główna)
- godz. 16.00: „Maszyny z górnej półki”, czyli konkurs elegancji przedwojennych automobili (scena „Pod Muzami”)
- godz. 16.15: „Nie tylko w aeroplanie”, czyli spektakl Teatru Poszukiwań z Resursy oparty na tekstach Juliana Tuwima, reż. Włodzimierz Mancewicz, Katarzyna Sasal (Sala Widowiskowa)
- godz. 16.30: „Wracamy do ZSRR”, czyli drugi nalot Zespolonych Sił Rozrywkowych Resursy (scena „Pod Muzami”)
- godz. 16.45: „Orły, Sokoły...”, czyli wręczenie pucharów Prezydenta Radomia i Przewodniczącego Rady Miejskiej dla zwycięzców automobilowych konkurencji (scena główna)
- godz. 17.00: „Śpiewać każdy może…”, czyli znani radomianie śpiewają dawne przeboje oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Radomia dla Szymona Wydry
- godz. 17.00: „Dziś panna Andzia ma wychodne”, czyli koncert kapeli podwórkowej „Halniacy” (Sala Widowiskowa)
- godz. 17.00: „Licencja pilota”, czyli finał gry miejskiej i wręczenie nagród (scena „Pod Muzami”)
- godz. 18.00: „Ja nie mam co na siebie włożyć!”, czyli konkurs na najlepsze przebranie z epoki oraz pokaz mody przygotowany przez Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług (scena główna)
godz. 18.15: „Nogi, nogi, nogi roztańczone”, czyli występ młodych artystów „Resursy” (scena główna)
- godz. 18.45: „Koło czy śmigło?”, czyli pokaz sprawności przedwojennych rowerów i konkurs elegancji cyklistów oraz wręczenie nagrody dla zwycięzcy I Radomskiego Wyścigu Starych Rowerów
- godz. 19.15: „Hej, Sokoły”, czyli koncert Zbigniewa Zamachowskiego z zespołem „Qrek Polski” (scena główna)
- godz. 20.45: „Pod niebem pełnym cudów”, czyli pokaz sztucznych ogni i zamknięcie „Uliczki Tradycji”
Na tegorocznej „Uliczce Tradycji” czynne będą: żyroskop – czyli trenażer pilotów, kiermasz staroci, stragany z mydłem i powidłem, stoisko książkowe Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza, stoisko z retro-zabawami dla dzieci.
Oprócz tego na „Uliczce...” spotkasz... kataryniarza z gadającym ptakiem gwarkiem oraz kucyka Kubusia.