Klub wyłonił się ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Razem" działającego od ponad dziesięciu lat w Radomiu, jako zrzeszającą i wspierającą osoby niepełnosprawne z Radomia i okolic. Członkowie wspólnie pracują, uczą się życia i spędzają czas wolny.
Na początku instruktorzy omówią jak wygląda szabla, szpada, floret oraz karabin szermierczy, a następnie wykonają krótki pokaz walki tymi rodzajami broni sportowej. - Następnie zaprosimy uczniów do wspólnej nauki, powitania szermierczego, przyjmowania postawy szermierczej, kroków szermierczych oraz wypadu. Na sam koniec zainicjujemy "pojedynki szermiercze" pomiędzy uczniami a instruktorami - mówi Paweł Łuk-Murawski, trener szermierki klasycznej.
Wszyscy uczniowie podczas zajęć wyposażeni zostaną w maski szermiercze, plastrony ochronne i rękawice. Zaprezentowana zostanie również sportowa zbroja do kendo z lat czterdziestych ubiegłego wieku, która została podarowana Pawłowi Łuk-Murawskiemu, komendantowi grupy policyjnej i trenerowi szermierki klasycznej przez Tomasza Niewiadomskiego. Warsztaty zakończą się około godzimy 12.30.
- Szermierka to piękna dziedzina sportu, bardzo widowiskowa oraz emocjonującą. Może ona być także aktywną formą rehabilitacji ruchowej oraz umysłowej. Zmusza nie tylko do wysiłku fizycznego w granicach przeciętnej sprawności, nawet dla osób z zespołem Downa, ale również wymusza myślenie wyprzedzające, w tym przypadku strategiczne. "Język szermierki" w formie rekreacji ruchowej jest bardzo zrozumiały, miejscami wręcz intuicyjny np. w przypadku szermierki szablą - dodaje Paweł Łuk-Murawski.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, jest jedyną organizacją która organizuje w kraju pokazy szermiercze w tym zapomnianą czwartą dyscyplinę szermierczą jako była szermierka na bagnety karabinem szermierczym, pokazy floretu klasycznego i szabli w konwencji działań szermierki. Zupełną nowością są pokazy walki Jukendo, czy szermierka japońskim karabinem treningowym "mokuju", w strojach samurajskich.