- Nie będę ukrywał swojego entuzjazmu dla tego projektu. Oto mamy 100 niezagospodarowanych hektarów w środku miasta. Chcemy tę przestrzeń otworzyć dla mieszkańców; chcemy odwrócić wielowiekową tendencję – radomianie znów będą mogli stanąć twarzą do Mlecznej – mówi prezydent Andrzej Kosztowniak. – To wielki projekt, który pochłonie mnóstwo pieniędzy, a jego realizacja potrwa nawet kilkanaście lat. Ale bardzo się cieszę, że dziś to przedsięwzięcie wreszcie zaczynamy.
NAJPIERW ROWEROWE ŚCIEŻKI
W pierwszym etapie mają powstać, przypomnijmy, ścieżki rowerowe – cykliści będą mogli sprawie i szybko przemieścić się z Borek do Starego Ogrodu. Na ogłoszony przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przetarg wpłynęło siedem ofert, m.in. z Radomia, Kielc, Włocławka i okolic Warszawy. Najtańsza okazała się oferta Spółdzielni Rzemieślniczej Budowlana z Radomia – opiewała na 3 mln 565 tys. 525 zł. Pozostali oferenci chcieli za te prace od ponad 4 do ponad 5 mln zł. Umowę z wykonawcą MZDiK podpisze jeszcze w tym tygodniu.
SRB ma wybudować przedłużenia ul. Odrzańskiej (bulwar północno-zachodni) i połączenia ul. Piotrówka z ul. Jaworową (bulwar południowo-wschodni). Łączna długość dróg, które powstaną w ramach tego zamówienia, wynosi 1614 m. Powstanie jezdnia o nawierzchni z betonu asfaltowego, ścieżki rowerowe i tor dla rolkarzy, także o nawierzchni asfaltowej.
- Tor rolkowy jest tu pojęciem umownym; całość ma mieć 4 m szerokości, więc można będzie i jeździć na rolkach, i chodzić z kijkami, i zwyczajnie spacerować. Wszyscy się zmieszczą; nikt nikomu nie będzie przeszkadzał – uspokaja Jacek Podsiadło, zastępca dyrektora MZDiK. – Powstanie także tzw. mała architektura: ławeczki, gazony, oświetlenie. Przyszłe bulwary będą oświetlone energooszczędnymi lampami typu LED.
Wszystkie te roboty mają się zakończyć do lipca przyszłego roku.
SKANSEN I RETENCYJNY ZBIORNIK
- Chcemy przywrócić te tereny wszystkim radomianom, a nie tylko zwolennikom jazdy na rowerze, gry w piłkę czy miłośnikom rolek. Powstaną tu więc w przyszłości place zabaw dla dzieci, ale także błonia do biernego wypoczynku – żeby można było np. posiedzieć na kocu i poczytać książkę – mówi prezydent Kosztowniak.
W kolejnych latach miasto planuje odtworzenie starego koryta Mlecznej wraz z licznymi rozlewiskami. Powstanie tutaj także zbiornik retencyjny dla Cerekwianki i Mlecznej, by wody zwłaszcza tej pierwszej rzeczki nie zalewały po większym deszczu ulic. To z kolei zadanie dla Wodociągów Miejskich, które – przypomnijmy – starają się o pieniądze na to zadanie z Unii Europejskiej i już przeszły wstępną weryfikację.
Park kulturowy Stary Radom obejmuje także Piotrówkę, a więc najstarszą i niezwykle cenną archeologicznie część Radomia. – To miejsce ma pełnić funkcje zarówno poznawcze, jak i badawcze. Chcemy, by odwiedzali je radomianie i goście spoza miasta, ale chcemy również, by ten teren był eksplorowany przez archeologów – tłumaczy prezydent Kosztowniak. – I, rzecz jasna, nie rezygnujemy z planów utworzenia skansenu archeologicznego.
Na tę część przedsięwzięcia miasto ma nadzieję pozyskać fundusze z UE wspólnie m.in. z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk