Ministerstwo chciałoby, żeby otwarcie CPD zostało połączone z akcją promującą „e-Usługi resortu finansów świadczone na rzecz obywateli i przedsiębiorców”. Radomska inwestycja ma przyczynić się bowiem do m.in. sprawnego przyjmowania elektronicznych zeznań podatkowych.
Centrum będzie fundamentem usług wdrażanych w ramach projektów Ministerstwa Finansów: e-Deklaracje, e-Podatki, e-Rejestracja, e-Cło, dzięki którym obywatele i przedsiębiorcy dostaną nowe kanały pozyskiwania i wymiany informacji na poziomie elektronicznym. Również praca urzędników skarbowych oraz celnych stanie się łatwiejsza i szybsza. Zyskają oni pełniejszy dostęp do potrzebnych im w pracy danych o podatnikach. Próby oszukiwania fiskusa mają być teraz znacznie łatwiej wykrywane.
Oficjalne otwarcie CPD zaplanowano na maj, ale tak naprawdę budowa obiektów skończyła się już w ubiegłym roku. Na terenie przy ul. Samorządowej stanął budynek składający się z dwóch części: biurowej i znacznie ważniejszej – technicznej, gdzie znajdują się m.in.: serwerownie z zaawansowaną infrastrukturą energetyczną, chłodzenia, bezpieczeństwa oraz teleinformatyczną pod potrzeby instalacji serwerów przetwarzających dane systemów celnych i podatkowych z całego kraju.
Jak informują przedstawiciele ministerstwa, do tej pory zlokalizowano tam pierwsze systemy informatyczne o charakterze centralnym. Obecnie trwa przenoszenie kolejnych systemów, które docelowo będą działały na Wośnikach. Zakończenie tych prac planowane jest na grudzień 2013 r.
W CPD pracuje teraz 165 osób, blisko połowa z nich pochodzi z Radomia i okolic.
Niezwykle nowoczesny obiekt kosztował blisko 48 mln zł. Powstał w ramach projektu „Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych”, finansowanego w 80 proc. z funduszy unijnych.
Radom bardzo długo walczył o zlokalizowanie tej inwestycji w naszym mieście. Kiedy już wydawało się, że zapadła pozytywna decyzja pojawiły się plany przeniesienia CPD do Emowa pod Otwockiem, gdzie znajduje się ośrodek szkoleniowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, której przedstawiciele zasugerowali tę lokalizację.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że zamierza przeanalizować pomysł ABW, choć kilka miesięcy wcześniej audyt IBM jednoznacznie wskazał na Radom jako najlepsze miejsce. Wysoko oceniono klimat społeczny i życzliwość władz miasta dla tej inwestycji. Ważnym argumentem była również perspektywa współpracy w zakresie kształcenia przyszłych kadr z Politechniką Radomską
Ostatecznie okazało się, że nasze miasto ma więcej walorów i we wrześniu 2009 r. wmurowano kamień węgielny na placu budowy.