[gallery id=395]
Przypomnijmy, że spalarnia śmieci miałaby powstać przy ulicy Energetyków 16, czyli na terenie dawnej Ciepłowni Radom. Początkowo brano również pod uwagę lokalizację inwestycji na działce przy ulicy Rodziny Ziętalów, Żelaznej oraz w Pionkach. W ramach projektu odpady komunalne miałyby posłużyć jako paliwo przy produkcji ciepła, a co za tym idzie ograniczyć zapotrzebowanie na węgiel. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych wpisałaby się idealnie w wytyczne Unii Europejskich, która nakazuje redukcję gromadzonych śmieci. Za analizę terenu pod budowę inwestycji była odpowiedzialna firma Savona Project. Miała ona również określić, czy tego typu inwestycja byłaby w naszym regionie opłacalna. Przeprowadzone analizy pokazują, że spalarnia jest nam bardzo potrzebna. Według specjalistów projekt byłby bezpieczny dla okolicznych mieszkańców.
Pierwszym etapem całego przedsięwzięcia było uzyskanie pozytywnej decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stosowne pozwolenie zostało już wydane i uprawomocniło się.
- Prezydent Radomia zlecił Radpecowi opracowanie dokumentacji, która w przyszłości pozwoliłaby na budowę tego typu instalacji w naszym mieście. Odrobiliśmy lekcje i wywiązaliśmy się w 100 procentach z powierzonych nam zadań. Mało tego, staramy się, aby nasz projekt uzyskał status regionalny, co zwiększyłoby szansę na ewentualne dofinansowanie z zewnątrz. Przypomnę, że nowe przepisy Unii Europejskiej zaostrzyły procedury związane z gromadzeniem śmieci na wysypiskach. Odpadów musi być coraz mniej. Jeśli te wytyczne zostaną wprowadzone w Polsce, mamy otwartą furtkę do budowy całego kompleksu. Ewentualne nie wywiązanie się z umów zawartych w tej kwestii z unią może nas słono kosztować - mówi Jan Mazurkiewicz, prezes Radpecu.
O tym, czy spalarnia powstanie w Radomiu, zadecyduje prezydent oraz rada miejska. Nie jest tajemnicą, że naszego miasta nie stać na sfinansowanie całego projektu. Według wstępnych wyliczeń, koszt takiej inwestycji to od 250 do 300 mln zł, w zależności od zaawansowania infrastruktury komunalnej. Radom jest w o tyle korzystnej sytuacji, że ma już gotową sortownię śmieci. Instalacje Termicznego Przekształcania Odpadów w innych miastach w Polsce były w dużym stopniu współfinansowane z pieniędzy Europejskiego Funduszu Spójności. Dotacje sięgały nawet 60 procent kosztów całkowitych.