Jednocześnie sporo dzieje się na placu wokół wykańczanego pawilonu. Brukarze układają tam kostkę bazaltową (połowa pochodzi z rozbiórki dotychczasowej nawierzchni). Odcinek ul. Focha od Kilińskiego do Żeromskiego zaprojektowano jako deptak. Na razie prace trwają tylko za ogrodzeniem, ale niebawem brukarze przeniosą się na drugą stronę ulicy. Zajmą oni chodnik wzdłuż fasad kamienic, znajdujących się naprzeciw fontann. Bazaltowa kostka jest spoinowana na mokro, więc nie będzie się obluzowywać i wypadać.
[gallery id=425]
- Z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji jesteśmy na etapie ustaleń organizacji ruchu pieszego. Na czas robót po zachodniej stronie udostępnimy pieszym gotowy fragment ul. Focha. Oczywiście zapewnimy też dojście do lokali usługowych i handlowych - zapewnia Grzegorz Sarzyński, kierownik budowy z firmy Flisbud, wykonawcy przebudowy placu z fontannami.
W jednym z pomieszczeń wykańczanego budynku znajdują się już pompy, do których są doprowadzone instalacje wodna oraz elektryczna. - Brakuje jeszcze tylko całego serca wodotrysków, czyli panelu sterującego. Zakupiliśmy już to urządzenie, ale z jego montażem wstrzymujemy się do czasu wykończenia wszystkich pomieszczeń wewnątrz budynku - mówi Grzegorz Sarzyński.
Kierownik budowy ocenia, że wykonano już w sumie 70 procent wszystkich zaplanowanych robót. Obecnie prace idą pełną parą, choć na początku ich tempo spowalniały problemy z podziemnymi i instalacjami, których nie było na żadnych mapach lub przebiegały zupełnie inaczej, niż było naniesione na planach.
- Nadal czekamy na decyzję rejonu energetycznego w sprawie dwóch grubych kabli, które przecinają plac fontann we wschodniej części (przy kamienicy przy ul. Żeromskiego 37). Prawdopodobnie nie są one pod zasilaniem, więc zostaną usunięte. Jednak do tego czasu nie możemy ułożyć nawierzchni w tym miejscu - zaznacza Grzegorz Sarzyński.
Budowlańcy tynkują nowy płot, oddzielający plac z fontannami od podwórka za kamienicą przy ul. Żeromskiego 37. Gotowa jest też płytka niecka, w której zostanie zamontowanych 36 dysz. Jeszcze jedna pojawi się w innej części placu, a tryskająca z niej woda pod zmiennym ciśnieniem będzie podświetlana od dołu. Gdy będzie już gotowa nawierzchnia, zostaną zamontowane ławki, kosze na śmieci, oświetlenie. Staną też dwa słupy z głośnikami, z których będzie puszczana muzyka.
Rozbiórka starych fontann rozpoczęła się pod koniec kwietnia zeszłego roku. - Budynek będzie gotowy w połowie maja, musimy bowiem przejść procedurę odbioru technicznego. Cały plac z fontannami zostanie oddany do użytku do końca czerwca. Trzymamy się harmonogramu robót i na pewno dotrzymamy terminu - zapewnia kierownik budowy. Przebudowa placu z fontannami będzie kosztować miasto 4 mln 700 tys. zł. Wykonawcą inwestycji jest firma Flisbud z Janowa Lubelskiego.
Gdy będzie dobiegała końca budowa nowych fontann, drogowcy zajmą skrzyżowanie ulic Focha i Kilińskiego. - Zostanie ono wyniesione, będzie to pierwszy z fizycznych elementów uspokojenia ruchu w ramach wprowadzanej Strefy Tempo 30 w centrum Radomia. Wykonawca remontu fontann już teraz jednak, przy odtwarzaniu nawierzchni ul. Focha, układa kostkę przy skrzyżowaniu z Kilińskiego w taki sposób, by nie trzeba było jej ponownie zrywać przy naszej inwestycji - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
TAK BYŁO
Magistrat od kilku lat planował remont mocno zniszczonych fontann i części placu Konstytucji 3 Maja, na którym się znajdują. Dwukrotnie ogłaszało konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej tego placu, ale pierwszy nie został rozstrzygnięty, gdyż żadna z koncepcji nie spełniła oczekiwań inwestora. Drugi konkurs udało się rozstrzygnąć w maju 2010 r., zwyciężył wstępny projekt firmy architektonicznej z Wrocławia - Architects & Co. Andrzej Chrzanowski. Stare fontanny powstały w latach 70. ub., zaprojektowali je architekci Elżbieta i Zdzisław Majowie.