Osiem lat temu warszawska firma Medicofarma zdecydowała się zainwestować na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zaadaptowała dawną halę Zakładów Metalowych przy ul. Kozienickiej na nowoczesną fabrykę. Początkowo pracowało tu kilkanaście osób, w większości specjalistów z branży farmaceutycznej, którzy przyjeżdżali do naszego miasta z Warszawy. Dziś kadra Medicofarmy liczy blisko pięćdziesięciu pracowników. Są to przede wszystkim radomianie, firma chętnie zatrudnia absolwentów Politechniki Radomskiej.
Dynamicznie rozwijająca się firma wyspecjalizowała się w produkcji leków OTC (stosowanych w przeziębieniach, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i leczeniu bólu) oraz suplementów diety – w tym probiotyków.
W radomskiej fabryce powstają tabletki, tabletki powlekane, tabletki musujące, saszetki oraz kapsułki. Następnie są one pakowane z blistry, tubki oraz buteleczki. Firma zajmuje się również produkcją tabletek przeciwbólowych o nazwie „Kopiryna”.
Medicofarma jest tzw. producentem kontraktowym a to oznacza, że leki oraz suplementy są wytwarzane dla różnych podmiotów. Odbiorcami są zarówno firmy działające na rynku polskim, jak i zagranicznym.
Radomski zakład spełnia światowe standardy technologiczne, które w przemyśle farmaceutycznym są szczególnie wysokie. Nowoczesna wytwórnia wyposażona jest w zaawansowane linie technologiczne renomowanych producentów urządzeń. Fabryka spełnia obowiązujące w farmacji wymagania GMP (Good Manufacturing Practice). Certyfikat GMP, czyli Dobra Praktyka Wytwarzania gwarantuje lekom i suplementom diety wysoką jakość. Przyznawany jest na trzy lata, a jego zdobycie nie należy do łatwych zadań.
W przyszłym roku Medicofarma planuje uruchomienie na terenie radomskiej strefy ekonomicznego drugiego – bliźniaczego zakładu. Dzięki rozbudowie firma uzyska dodatkową powierzchnię magazynową, której obecnie zaczyna brakować. W nowym obiekcie utworzone zostanie także laboratorium oraz dodatkowe linie do produkcji i pakowania leków.
Koszt inwestycji szacowany jest na 6-7 milionów złotych. Po zakończeniu prac zatrudnienie w Medicofarmie powinno wzrosnąć o około 20 osób, co jest szczególnie istotne w Radomiu – mieście o wciąż bardzo wysokiej stopie bezrobocia.