[gallery id=1461]
W pobliżu siedziby II Urzędu Skarbowego w Radomiu powstaje czterokondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 10 tys. m².
- Obecna nasza siedziba przy ulicy Brackiej, już jakiś czas temu przestała nam wystarczać, dlatego w 2012 roku podjęliśmy decyzję o konieczności wyszukania odpowiedniej działki, na której moglibyśmy zlokalizować Radwag na miarę XXI wieku - wyjaśnił Mariusz Walaszczyk, z-ca dyrektora ds. marketingu firmy Radwag. - Chcieliśmy, aby była ona zlokalizowana w pobliżu naszej obecnej fabryki. W drodze przetargu nabyliśmy działkę przy ulicy Toruńskiej, która to idealnie wpisywała się w nasze potrzeby.
Projekt wykonała zaprzyjaźniona z firmą łódzka pracownia architektoniczna Cezarego Furmanka, specjalizująca się w dużych obiektach przemysłowych. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, przeprowadzka planowana jest w drugiej połowie 2016 roku. Do nowego budynku zostaną przeniesione wszystkie działy firmy (w tym administracja, sprzedaż, jednostki badawczo-rozwojowe) oraz produkcja.
BY NIE ZAKORKOWAĆ TORUŃSKIEJ
- Z doświadczenia wiemy, że rozdzielanie działów jest niekorzystne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. W powstającym budynku staraliśmy się zorganizować wszystko, co jest niezbędne do optymalizacji procesów produkcji. Od nowa zaprojektowaliśmy firmę w najmniejszych detalach, starając się przy tym nie zapomnieć o całej otoczce niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania zakładu. W tym także o dużej sali konferencyjnej w układzie kinowym, w której będziemy mieli możliwość organizować seminaria, spotkania i konferencje a także o profesjonalnie zorganizowanym zapleczu gastronomicznym dla naszych Pracowników. Należy nadmienić, że nowy budynek łączy funkcje magazynowe, logistyczne oraz biurowe. Przygotowanie obiektu do takiej formy wymagało zastosowania dość nietypowych jak na Polskie warunki rozwiązań stropów. Z przekazanych nam przez wykonawcę - firmę Łucz Bud z Radomia - informacji wynika, że do tej pory taki strop znalazł zastosowane jedynie w kilku innych budynkach w Polsce. Ale dzięki temu udało nam się zorganizować produkcję ultraprecyzynych urządzeń w strefie wolnej od wstrząsów i wibracji przenoszonych nie tylko z innych pięter, ale przede wszystkim z sąsiednich zabudowań. Przy budynku zaplanowano równię parking o powierzchni ok. 6 tys. m² - wyjaśnił Mariusz Walaszczyk.
W okolicy, przy ulicy Starowiejskiej, zlokalizowane jest Centrum Metrologii firmy Radwag. Firma rozpoczęła już starania o wybudowaniu drogi łączącej te dwie jednostki.
- Nie jest to co prawda bardzo konieczne, bowiem jednostki te działają niezależnie. Bardziej przemawiają do nas kwestie logistyczne - możliwość zorganizowania drugiego wyjazdu bardzo ułatwi komunikację pod naszą firmą. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyjazd trzystu pracowników o jednej godzinie może poważnie zakorkować ulicę Toruńską – ale w tej sprawie współdziałamy z przedstawicielami MZDiK w Radomiu, starając się znaleźć rozwiązanie, które będzie najmniej uciążliwe. Zarówno dla nas, jak i pozostałych mieszkańców Radomia korzystających z tej ulicy.
PO PRZEPROWADZCE ZWIĘKSZĄ ZATRUDNIENIE
Obecna siedziba firmy Radwag przy ulicy Brackiej po przeprowadzce zostanie wyremontowana i przystosowana na potrzeby wybranych działów, np. produkcji nieseryjnej.
- Jeśli rozwój firmy będzie przebiegał tak jak obecnie, to być może już za kilka lat okaże się, że potrzebujemy więcej miejsca. Wtedy stara siedziba będzie jak znalazł – taki bufor bezpieczeństwa na przyszłość na czas rozbudowy głównego budynku. Nie ukrywam, że w Radomiu nie byłoby też łatwo znaleźć potencjalnego nabywcę na 2500 m2 powierzchni produkcyjno-biurowej, zlokalizowanej pośród osiedla domów jednorodzinnych. – wyjaśnił Mariusz Walaszczyk.
Po przeprowadzce do nowej siedziby firma planuje zwiększyć zatrudnienie.
- Wyroby Radwagu z roku na rok zyskują coraz większe uznanie wśród krajowych i zagranicznych odbiorców. W starej siedzibie osiągnęliśmy praktycznie maksimum możliwości produkcyjnych. Ale na dalszy rozwój brakuje nam miejsca. Myślę, że kiedy będziemy mieli lepsze warunki lokalowe będziemy w stanie zwiększyć nie tylko moce produkcyjne ale również zatrudnienie. I to co najmniej o kilkadziesiąt osób – powiedział Mariusz Walaszczyk.
Obecnie firma Radwag zatrudnia w Polsce około 390 pracowników, z czego ok. 320 w Radomiu.