O zgodę na wydzierżawienie działki inwestor wystąpił do włodarzy miasta – teren pod tę inwestycję, w trybie bezprzetargowym, przekazali radomscy radni. Miesięczną stawkę czynszu ustalono na 0,65 zł za metr kwadratowy (plus VAT). Przedsiębiorca otrzymał również bonifikatę – do czasu zakończenia budowy będzie płacił tylko 75 proc. ustalonej stawki za dzierżawę, jednak nie dłużej niż przez dwa lata.
Chodzi o teren mający powierzchnię 3 tys. metrów, na którym ma zostać wybudowane krematorium. Sam budynek zajmie 600 metrów kwadratowych.
O tym, że spalarnia jest w naszym mieście potrzebna, mówił na sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Igor Marszałkiewicz. Argumentował, że cmentarz na Firleju bardzo szybko się zapełnia. – Co roku karczujemy około dwóch hektarów lasu i budujemy nowe kwatery. Jeśli nie zmienimy sposobu pochówku, to za sześć, osiem lat na cmentarzu nie będzie już miejsca – stwierdził Igor Marszałkiewicz.
Budowa krematorium to nowe miejsca pracy – zgodnie z zapowiedzią inwestora może ich powstać nawet 10. Radomska spalarnia będzie obsługiwała nie tylko Radom, ale również Warszawę czy Lublin.
Zanim radni wydzierżawili przedsiębiorcy działkę pod tę inwestycję na Firleju, inwestor chciał wybudować obiekt u zbiegu ulic Dębowej i Maratońskiej – jest właścicielem tego terenu, zdobył również odpowiednie zezwolenia na budowę. Jednakże przeciwko lokalizacji krematorium przy cmentarzu rzymskokatolickim protestowali okoliczni mieszkańcy. W piśmie adresowanym m.in. do prezydenta Radomia i rajców argumentowali, że w okolicy znajduje się szkoła podstawowa, przedszkole i zalew, czyli miejsce, gdzie chętnie wypoczywają radomianie. „Zakłady, które zajmują się uciążliwą produkcją czy działalnością utylizacyjną, lokuje się na obrzeżach miasta” – podkreślali protestujący. W sumie pod petycją podpisało się ponad 450 osób.
Zarówno urzędnicy z wydziału ochrony środowiska radomskiego magistratu, jak i sam przedsiębiorca przekonywali mieszkańców, że tego typu inwestycje nie są szkodliwe, a także, że nie mają żadnego wpływu na zdrowie okolicznych mieszkańców.
Ostatecznie jednak inwestor zdecydował o zmianie lokalizacji krematorium.
Najbliższa spalarnia zwłok w okolicach Radomia znajduje się w Warszawie oraz w Łodzi.