Ostatni wtorek karnawału jest dla społeczności Jedlińska lokalnym świętem. To jedyny w Polsce obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII stulecia. Kultywowany jest prawdopodobnie na pamiątkę prawa miecza, które Jedlińsk otrzymał przy okazji lokacji miasta. Niektórzy badacze genezy Kusaków upatrują w zwyczajach, jakie można było spotkać w innych częściach kraju. Na obrzęd Ścięcia Śmierci miała duży wpływ szkoła ariańska, istniejąca w Jedlińsku w latach 1560–1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630-1655. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Jako pierwszy obrzęd Ścięcia Śmierci opisał ks. Jan Kloczkowski, ówczesny proboszcz parafii Jedlińsk. Dzięki niemu wiadomo dziś, jak ten zwyczaj wyglądał 150 lat temu.
Popularność obrzędu wzrasta z roku na rok. We wtorek od rana na ulicach Jedlińska pojawiają się barwni przebierańcy: diabły, baby, chłopi, rybacy, policjanci, krakowiacy, Cyganki. O godz. 13 wójt gminy Jedlińsk uroczyście przekazuje władzę postaciom widowiska. Właściwy obrzęd rozpocznie się o godz. 15.30. To sąd nad śmiercią, którą oskarża się o największe zbrodnie. Sąd wysłuchuje oskarżenia i wydaje wyrok skazujący. Pojawia się kat, który ucina Śmierci głowę. Po wykonaniu wyroku Śmierć zostaje włożona na drabiniasty wóz i zawieziona na plebanię, gdzie ksiądz dokonuje pokropku. Wszystkie role w obrzędzie odgrywane są przez mężczyzn; niekiedy przechodzą one z pokolenia na pokolenie.
Ścięcie Śmierci to zwyczaj unikatowy na skalę światową i stara się o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
W tym roku imprezie towarzyszy ogólnopolski konkurs na najlepsze przebranie zapustowe. Będzie je można podziwiać w godz. 14.30-15. Najlepsze stroje zostaną nagrodzone. Poza tym goście widowiska będą mogli obejrzeć występy zespołów i kapel ludowych: Czerwone Korale, Klub Seniora z Jedlińska, Jedlińskie Raczki, Czerwona Jarzębina, Kapela Trzech Wesołych, kapela Braci Tarnowskich, Ludwiczanki i kapela Henryka Gwiazdy. Zaplanowano też jarmark rękodzieła ludowego (rzeźba, ceramika, haft, plecionkarstwo), a głodnym udostępnione zostaną stoiska z gastronomią. O godz. 16 wystąpi zespół Akcent Zenona Martyniuka.