Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Nieme "Światła wielkiego miasta" w Kinie Konesera

Nieme
Wkrótce minie pierwsza rocznica cyklu Kino Konesera. Z tej okazji 12 grudnia o godz. 18:30 kino Helios zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pokazie arcydzieła kina niemego "Światła wielkiego miasta", który zostanie wyemitujemy ze specjalnie na tę okazję skomponowaną i zagraną na żywo muzyką. Gościem specjalnym spotkania będzie ceniony krytyk filmowy Tomasz Raczek.

"ŚWIATŁA WIELKIEGO MIASTA"
Reż. Charles Chaplin; prod. USA [1931]; wyst. Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee, Harry Myers; czas trwania: 87 min.

Muzyka na żywo: Marcin Dymiter [elektronika, gitara], Paweł Nowicki [wibrafon, klawisze, perkusjonalia].

O FILMIE
Tramp (Chaplin) pomimo braku pieniędzy ma wielkie i ofiarne serce. Pewnego dnia spotyka na ulicy niewidomą kwiaciarkę  i poruszony jej urodą, kupuje od niej kwiat. Dziewczyna (Cherrill) myśli, że jest on bogaczem, a włóczęga boi się wyprowadzić ją z błędu. Paradoksalnie tego samego wieczoru bohater ratuje przed utonięciem pijanego milionera i dostaję od niego nagrodę. Może więc przynajmniej przez jakiś czas być wymarzonym opiekunem swojej ukochanej. Niestety, pieniądze się kończą, milioner po wytrzeźwieniu przepędza biedaka, a kwiaciarce grozi wyrzucenie z domu i przez brak środków na operację dożywotnia ślepota... Zakochany Tramp zrobi jednak wszystko, by odmienić los dziewczyny.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
Ten piękny, niemy film, mimo ponad osiemdziesięciu lat od premiery, wyraźnie mówi: mając pieniądze - można być nikim, a można nie mieć nic i sercem zdobyć wszystko. To także wspaniała komedia, pełna niezapomnianych postaci, rozbrajających pomyłek i gagów.

MUZYCY
Marcin "Emiter" Dymiter [elektronika, gitara]: Mmuzyk improwizator, twórca nagrań terenowych. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą. Producent muzyczny. Współtwórca i kurator - wspólnie z Ludomirem Franczakiem- festiwalu mikro_makro. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Nowicki [wibrafon, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia]: ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Grzegorza Jurczyka i Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu w klasie Emmanuela Sejourne. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: Gaudeamus w Rotterdamie 1999 (3. nagroda) i Clarment-Ferrand 1999 (3. nagroda). Od 2002 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, który na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy ważniejszych festiwali tj. Warszawska Jesień, Festiwal Radiowy WDR w Kolonii czy  Unsound Festival w Nowym Yorku. Paweł Nowicki jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Marszałowskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz programu "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury na nagranie płyt wraz z zespołem Kwartludium. Od 2004 roku współpracuje z trójmiejskim zespołem Kobiety, z którym odbierał nominację do Paszportu Polityki w roku 2008 na nagranie płyty pt. "Amnestia". W październiku 2011 ukazał się kolejny album zespołu zatytułowany "Mutanty", którego muzyk jest współproducentem. Ważnym etapem w rozwoju artystycznym było nawiązanie współpracy ze sceną improwizowaną m.in.  projekt Ecstasy Project, z którym artysta nagrał w 2008 roku bardzo dobrze przyjetą płytę "Eoropae". Obecnie zespół zakończył pracę nad kolejnym albumem zatytułowanym "They were P" który ukaże się jeszcze w październiku br. Niewątpliwym wyróżnieniem okazał się ubiegłoroczny występ wraz z warszawskim zespołem Kwadrofonik w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz Chicago Symphony Hall w ramach obchodów roku Fryderyka Chopina. Najbliższa przyszłość muzyka związana jest z promocją nagranych albumów jak i dalsze występy wraz z zespołem Kwartludium, m.in. w tym  zaproszenia do Filharmonii Moskiewskiej oraz występy w Brukseli i Berlinie.

Polecamy